شنبه 11 اسد 1393

عامل کشتار 14 فرد ملکی در غور شناسایی شد

اطلاعات روز: مقام‌های محلی و امنیتی ولایت غور عامل کشتار 14 فرد ملکی در این ولایت را افشا کردند. سید انور رحمتی، والی این ولایت دیروز به […]

اطلاعات روز: مقام‌های محلی و امنیتی ولایت غور عامل کشتار 14 فرد ملکی در این ولایت را افشا کردند. سید انور رحمتی، والی این ولایت دیروز به رسانه‌ها گفته است که عامل این کشتار یک فرمانده طالبان بوده است. به گفته‌ی او، این فرمانده سال  گذشته از سوی ارگان‌های امنیتی در شهر چغچران بازداشت شده بود.

این فرمانده طالبان قاری رحمت‌الله نام دارد و به گفته‌ی والی غور، سه ماه پیش از زندان رها شده است. قاری رحمت‌الله در حال حاضر در ولسوالی دره‌ی مرغاب ولایت غور به گونه‌ی آزادانه گشت‌و‌گذار می‌کند. رحتمی می‌گوید که این فرمانده طالبان در نتیجه‌ی سهل‌انگاری و عدم توجه‌ی بخش عدلی و قضایی و وساطت تعدادی از بزرگان قومی رها شده است.

از والی غور سوال شده که ‌آیا اعضای شورای ملی در رهایی این فرمانده طالبان دست دارند یا نه. او در این مورد گفته است، برخی اعضای شورای ملی در رهایی این فرمانده طالبان دست داشته، اما مشخصاً از کسی نام نبرده است. رحمتی می‌گوید، هیأت تعیین شده از سوی کرزی برای تحقیق در مورد رویداد اخیر غور امروز کارش را آغاز می‌کند.

رییس جمهور کرزی هفته‌ی گذشته هیأتی را به ریاست منشی عبدالمجید، از مشاوران ریاست جمهوری برای بررسی رویداد اخیر غور موظف کرد. سه روز پیش از عید فطر، شورشیان طالب 14 فرد ملکی، به‌شمول یک نو‌عروس و داماد را به شکل بی‌رحمانه در غور گلوله‌باران کردند.

پس از آن والی غور اعلام کرد، طالبان این افراد را به جرم هزاره بودن گلوله‌باران کرده‌‌اند. کشتار این افراد واکنش‌های تند شماری از باشندگان کابل و ولایت‌های کشور را به‌دنبال داشت. شهروندان در کابل و شماری از ولایت‌های کشور با راه‌اندازی تظاهرات‌های گسترده این عمل طالبان را وحشیانه خواندند و گفتند، طالبان دشمن مردم است.

آنان هم‌چنان با انتقاد شدید از رییس جمهور کرزی گفتند، با وجود قتل ده‌ها غیر‌نظامی از سوی شورشیان گروه طالب، کاخ ریاست جمهوری با این گروه مدارا می‌کند. به باور شماری از شهروندان، به دستور حامد کرزی در جریان سال‌های گذشته تعداد‌ زیادی از عاملان کشتار اصلی افراد ملکی از بازداشتگاه‌های کشور رها شده‌اند.

در همین حال، فهیم قایم، فرمانده پولیس ولایت غور تأیید کرده است، قاری رحمت‌الله، فرمانده طالبان عامل کشتار افراد ملکی در غور بوده است. او می‌گوید که پولیس غور اقدام‌ها را برای بازداشت دوباره‌ی این فرمانده طالبان آغاز کرده است. از سویی هم، شماری از نمایندگان غور در مجلس نمایندگان گفته‌اند، این فرمانده طالبان با وساطت دو عضو مجلس، یک سناتور و رییس شورای عالی صلح غور از بازداشتگاه رها شده است.

این اظهارات را رقیه نایل و سیما جوینده، دو نماینده‌ی مردم غور در مجلس نمایندگان در صحبت با رادیو آزادی تأیید کرده‌اند. این دو نماینده اما هویت آنان را افشا نکرده‌اند. آنان می‌گویند، حکومت همواره افراد متهم به حملات تروریستی را رها کرده است. هرچند بارها شماری از شهروندان کشور از حامد کرزی خواسته‌اند که زندانیان خطرناک طالبان را از بازداشتگاه‌های کشور رها نکند، اما این خواست‌ها هنوز نتیجه‌‌ای را به‌دنبال نداشته‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of