ولسوالی «دولت‌آباد» فاریاب دوباره به تصرف دولت درآمد

نیروهای ارتش در شمال کشور می‌گویند که ولسوالی دولت‌آباد ولایت فاریاب را دوباره از نزد گروه طالبان پس گرفته‌اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نیروهای کندک اول لوای اول این قول اردو در مساعی مشترک با کماندوها و حمایت قوای هوایی کشور حوالی ساعت ۶:۲۰ صبح امروز (چهارشنبه، ۲۶ جوزا) مرکز ولسوالی دولت‌آباد را تصرف کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، حمله برای بازپس‌گیری این ولسوالی حوالی ساعت ۳:۰۰ بامداد آغاز شده بود.

در همین حال، کریم یورش سخن‌گوی فرماندهی پولیس فاریاب گفته است که در این عملیات، نیروهای پولیس و امنیت ملی نیز اشتراک داشته‌اند. او افزوده است که این عملیات شب گذشته آغاز شده است و نیروهای شامل عملیات حوالی ساعت ۳:۰۰ بامداد وارد مرکز ولسوالی دولت‌آباد شده‌اند.

آقای یورش تأکید کرده است که هم‌اکنون درگیری‌های پراکنده در مرکز این ولسوالی میان طالبان و نظامیان دولتی جریان دارد.

همچنین به گفته‌ی او، در جریان این عملیات به‌جنگ‌جویان طالبان تلفات وارد شده، اما هنوز رقم دقیق آن مشخص نشده است.

ولسوالی دولت‌آباد در ۶۲ کیلومتری شمال‌شرق شهر میمنه، مرکز فاریاب در تاریخ ۱۸ جوزا به‌دست جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط کرده بود. سه روز قبل از آن، طالبان ولسوالی قیصار در ۲۶ کیلومتری شهر میمنه را نیز سقوط داده بود. این ولسوالی هنوز در کنترل طالبان است.

همزمان با تصرف ولسولی دولت‌آباد فاریاب توسط نظامیان دولتی، انعام‌الدین رحمانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس قندوز گفته است که جنگ‌جویان طالبان از ولسوالی خان‌آباد این ولایت توسط نظامیان دولتی عقب رانده شده‌اند.

او تأکید کرده است که نیروهای دفاعی و امنیتی ساحات سقوط‌شده به‌دست این گروه در خان‌آباد را دوباره تصرف و به جنگ‌جویان طالبان تلفات سنگین وارد کرده‌اند. آقای رحمانی جزئیاتی بیشتر ارایه نکرده است.

عبدالهادی نظری، سخن‌گوی قول اردوی ۲۱۷ پامیر اما توضیح داده است که نظامیان دولتی به‌تازگی بازار ولسوالی خان‌آباد و حومه‌های آن و پل محب‌الله در این ولسوالی را از وجود طالبان پاکسازی کرده‌اند.

او گفته است که در جریان این عملیات، ۲۰ جنگ‌جوی طالبان کشته و ۱۰ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند.

نیروهای دولتی ولسوالی خان‌آباد را در تاریخ ۲۴ جوزا ساعاتی پس از سقوط آن به‌دست طالبان دوباره تصرف کردند. در آن هنگام روح‌الله احمدزی، سخن‌گوی وزارت دفاع ملی گفته بود که عملیات پاکسازی در این ولسوالی به‌شدت جریان دارد.

ولسوالی علی‌آباد قندوز در هم‌مرزی با ولسوالی خان‌آباد یک روز قبل از آن (۲۳ جوزا) به‌دست طالبان سقوط کرد.

افزون بر این ولسوالی‌ها، در جریان بیش از ۴۰ روز گذشته بیش از ۲۰ ولسوالی به‌دست طالبان سقوط کرده است.