طالبان مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل را بررسی می‌کنند

نجیب‌الله حقانی، سرپرست وزارت مخابرات گروه طالبان می‌گوید که مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل توسط این گروه بررسی می‌شود.

وزارت مخابرات طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که نجیب‌الله حقانی این موضوع را امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ سنبله) در دیدار با مسئولان اداره‌ی تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، او گفته است که برخی نگرانی‌ها در مورد شرکت‌های مخابراتی از جمله جمع‌آوری مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل در نزد مردم وجود دارد که باید این موارد بررسی و در باره‌ی آن‌ها به مردم وضاحت داده شود.

سرپرست وزارت مخابرات طالبان افزوده است که افزون بر این مورد، سرعت، کیفیت و قیمت خدمات شبکه‌های مخابراتی نیز توسط این گروه بررسی می‌شود.

مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل در ماه میزان سال ۱۳۹۴ وضع شد. معصومه‌ی خاوری، وزیر مخابرات دولت پیشین در تاریخ ۷ حوت سال گذشته اعلام کرده بود که به‌گونه‌ی اوسط در هر سال ۴.۴۶ میلیارد افغانی از مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل جمع‌آوری می‌شود.

خانم خاوری در تاریخ ۲۱ ثور سال جاری هم گفت که از زمان وضع مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل تاکنون بیش از ۲۴ میلیارد افغانی جمع‌آوری شده است.

مالیات ده درصدی بر کریدت‌کارت‌های موبایل توسط سیستم ریال‌تایم جمع‌آوری و نظارت می‌شود.

  قراداد سیستم ریال‌تایم در ماه حوت سال ۱۳۹۷ خورشیدی، با شبکه‌های خارجی «بوستوس گروپ» و «لیترو سرویس» امضا شد. پس از آن بارها مسئولان در وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی دولت پیشین از تأخیر در فعال‌شدن این سیستم خبر دادند.

ایجادنشدن این سیستم در دوره‌ی وزارت عبدالرزاق وحیدی سبب شد که او به دادگاه معرفی شود. سرانجام آقای وحیدی در سومین جلسه‌ی دادگاه ویژه‌ی وزیران برائت حاصل کرد.

روزنامه اطلاعات روز در گزارشی تحقیقی زیر عنوان «قمار مالیاتی بر درآمدهای میلیاردی» نشان داد که به‌خاطر کم‌کاری‌های مسئولان رده‌اول حکومت، این سیستم با تأخیرهای پی‌درپی روبه‌رو شده و ده درصد محصول مخابراتی نیز به‌صورت شفاف جمع‌آوری نمی‌شود.