وزارت خارجه‌ی افغانستان

وزارت خارجه‌ی طالبان: به تطبیق فرمان عفو متعهد هستیم، اما شایعات بدون ثبوت اعتبار ندارد

وزارت خارجه‌ی طالبان به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر و اعلامیه‌ی مشترک امریکا و ۲۱ کشور دیگر واکنش نشان داده و گفته است که نیروهای این گروه متعهد به تطبیق فرمان عفو هستند.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی طالبان در رشته‌تویتی نوشته است که کارمندان «اداره‌ی پیشین» به علت مخالفت قبلی‌شان اذیت نمی‌شوند.

به‌گفته‌ی او، اگر هر یک از اعضای طالبان از فرمان عفو رهبری این گروه سرپیچی کند، با او برخورد قانونی صورت می‌گیرد و مجازات خواهد شد.

او تأکید کرده است: «وقایع به‌طور جدی مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرند، اما شایعات بدون ثبوت قابل اعتبار نیست.»

این درحالی است که چندی پیش سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی، اعلام کرده بود که جنگ‌جویان گروه طالبان بیش از ۱۰۰ افسر پولیس و اطلاعات سابق را از زمان به‌دست گرفتن قدرت در افغانستان کشته و یا به اجبار «ناپدید» کرده‌اند.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده بود: «الگوی کشتار باعث ایجاد وحشت در سراسر افغانستان شده، زیرا هیچ‌‌کس مرتبط با دولت سابق احساس امنیت نمی‌کند و خود را از تهدید تلافی‌جویانه مصون نمی‌داند.»

به دنبال نشر این گزارش، ایالات متحده‌ی امریکا و متحدانش دو روز پیش در بیانیه‌ای، قتل و ناپدیدشدن نظامیان حکومت پیشین توسط طالبان را محکوم کرده و خواستار تحقیقات سریع در این زمینه شدند.

در بیانیه آمده است: «ما عمیقا نگران گزارش‌های مربوط به قتل و ناپدیدشدن اجباری اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان هستیم که توسط دیدبان حقوق بشر و دیگران مستند شده است.»

به نقل از بیانیه، اقدامات طالبان که در گزارش دیدبان حقوق بشر ادعا شده، نقض جدی حقوق بشر است و با عفو عمومی که از سوی این گروه اعلام شده بود، در تناقض قرار دارد.

طبق اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، کشورهای غربی از طالبان خواسته‌اند که عفو را برای اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان و مقام‌های دولتی سابق به‌طور موثر اجرا کنند تا اطمینان حاصل شود که این عفو در سراسر کشور اجرا می‌شود.