ادامه‌‌ی کمک‌های نقدی بشردوستانه به افغانستان؛ ۳۲ میلیون دالر به کابل رسید

بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان (د افغانستان بانک) می‌گوید که به سلسله کمک‌های نقدی بشردوستانه ۳۲ میلیون دالر دیگر به کابل رسیده است.

بانک مرکزی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این مقدار پول نقد امروز (سه‌‌شنبه، ۵ دلو) به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) سپرده شده است.

روز یک‌شنبه (۳ دلو) نیز یک محموله کمک نقدی شامل ۳۲ میلیون دالر به کابل رسیده بود. پیش از این هم چندین محموله دیگر به بانک بین‌المللی افغانستان سپرده شده است.

بانک مرکزی حکومت طالبان روشن نمی‌کند که این کمک‌ها از سوی کدام کشور اهدا می‌شود.

این بانک گفته است که از هر اقدام اصولی که منتج به ورود ارز به کشور می‌شود، قدردانی می‌کند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر امریکایی ذخایر بانک مرکزی را مسدود کرد و این اقدام منجر به بحران نقدیندگی در کشور شد.

طی هفته‌های اخیر ارزش پول ملی در برابر دالر امریکا به شدت کاهش یافته است. در حال حاضر هم یک دالر امریکا به بیش از ۱۰۰ افغانی در بازارهای ارز مبادله می‌شود. عمده‌ترین دلیل افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی کمبود دالر در بازار ارز دانسته می‌شود.

با بلندرفتن بهای دالر در برابر پول افغانی نرخ مواد اولیه در بازارها نیز به‌دلیل اینکه مواد وارداتی در بیرون از کشور با دالر خریداری می‌شود، افزایش می‌یابد و به این ترتیب قدرت خرید مردم ضعیف می‌شود.