عکس: شبکه‌های اجتماعی

سقوط شهروندان افغانستان از بدنه هواپیمای امریکایی؛ «خدمه‌ پرواز مقصر نیستند»

نیروی هوایی امریکا به این نتیجه رسیده است که خدمه هواپیمای نظامی که در جریان عملیات تخلیه، دست‌کم دو شهروند افغانستان از بدنه‌ی آن سقوط کردند، مقصر نیستند.

این افراد خودشان را به بدنه هواپیمای نظامی C-17 امریکا چسپانده بوده و پس از پرواز هواپیما، به طرف زمین سقوط کرده و جان باخته‌اند.

دست‌کم جسد دو نفر از نزدیکی میدان هوایی کابل پیدا شده است. هم‌چنین، بقایای انسان در لای چرخ هواپیمای امریکایی پس از فرود در قطر نیز یافت شده است.

به گزارش اسوشیتدپرس، آن استفانک، سخن‌گوی نیروی هوایی امریکا در بیانیه‌ای گفته است که خدمه هواپیما در این حادثه «در تصمیم خود برای ورود هرچه سریع‌تر در هوا به درستی عمل کردند و قضاوت درستی انجام دادند».

استفانک گفته خدمه هواپیما با وضعیت امنیتی بی‌سابقه و به سرعتِ رو به‌ وخامت روبه‌رو شده بودند و با تفکر سریع، امنیت خدمه و هواپیمای‌شان را تضمین کرده‌اند.

ویدیویی که از جریان عملیات تخلیه وجود دارد، افراد زیادی را نشان می‌دهد که به بدنه و چرخ‌های هواپیما چسپیده‌اند. بسیاری قبل از برخاستن، هواپیما را رها کردند اما دیده می‌شود که دو یا سه نفر هنگام بالا رفتن هواپیما به پایین سقوط می‌کنند.

نیروی هوایی امریکا گفته است که هنگام فرود هواپیما در پایگاه هوایی العدید قطر، بقایای انسانی در چرخ این هواپیما پیدا شده است.

استفانک این رویداد را غم‌انگیز خوانده و گفته است که دفتر تحقیقات ویژه‌ی نیروی هوایی امریکا این حادثه را بررسی کرد و سپس صحنه را به مقامات قطری تحویل داد؛ اما آن‌ها از تحقیق بیشتر خودداری کردند.

گفتنی است که عملیات تخلیه امریکا که همراه با هرج‌ومرج بود، هدف یک حمله‌ی انتحاری نیز قرار گرفت. در این حمله که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، بیش از ۱۰۰ نفر به‌شمول ۱۳ نظامی امریکا کشته شدند.