طالبان: کشورهای جهان در برابر امنیت و پیشرفت اقتصادی افغانستان موانع ایجاد نکنند

طالبان به مناسبت بیست‌ویکمین سالروز حمله‌ی نظامی امریکا به افغانستان، از کشورهای جهان خواسته‌اند که در برابر افغانستان موقف خصمانه نداشته باشند و در برابر امنیت، ثبات و پیشرفت اقتصادی این کشور موانع ایجاد نکنند.

در اعلامیه‌ی طالبان که به مناسبت بیست‌ویکمین سالروز حمله‌‍ی نظامی امریکا به افغانستان منتشر شده، آمده است که افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نیست و طالبان اجازه نمی‌دهد از خاک این کشور علیه کشور دیگری سوءاستفاده صورت بگیرد.

طالبان در این اعلامیه مدعی شده‌اند که کشور را از حضور نیروهای خارجی تصفیه کرده و در حال حاضر «مردم زیر چتر نظام خالص اسلامی، زندگی مطمیین و سربلند دارند».

در اعلامیه تأکید شده است که بیست‌ویک سال پیش، در تاریخ ۱۵ میزان/۷ اکتوبر دولت امریکا «بدون کدام مجوز و دلیل منطقی، افغانستان را مورد تهاجم نظامی قرار داد» که در نتیجه شمار زیادی کشته، زخمی و مهاجر شدند.

امریکا در پی حمله‌ی ۱۱ سپتامبر القاعده به برج‌های اقتصادی آن کشور در نیویورک، در هفتم اکتوبر همان سال به افغانستان حمله کرد و با عقب‌راندن طالبان از قدرت، در نزدیکی شهرهای بزرگ افغانستان پایگاه‌های نظامی ایجاد کرد.

بیست‌ویک سال پس از آن روز، طالبان دوباره بر افغانستان مسلط هستند و این گروه درحالی از «زندگی مطمیین و سربلند» مردم افغانستان «زیر چتر نظام خالص اسلام» سخن می‌زند که در بخش‌هایی از کشور به نقض حقوق بشر متهم است.

همچنین، در پی تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، شمار زیادی کشور را ترک کرده، دختران بالاتر از صنف ششم از مکتب باز مانده، زنان خانه‌نشین شده و آزادی‌های فردی و اجتماعی مردم نیز سلب شده است.