مجلس نمایندگان امریکا: تحقیقات درباره‌ی خروج از افغانستان ادامه دارد

کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است که تحقیقات درباره‌ی خروج دولت بایدن از افغانستان در حال پیشرفت است.

یکی از دستیاران این کمیته به رسانه‌ی واشنگتن اگزمینر گفته است که بازرسان کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان در شش ماه گذشته بیش از ۱۵ مصاحبه با مقام‌های فعلی و پیشین امریکا انجام داده‌اند.

به‌گفته‌ی او، مصاحبه‌ها با برایان مک کئون، معاون سابق وزیر امور خارجه در امور مدیریت و منابع، راس ویلسون، سرپرست پیشین سفارت امریکا در کابل، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین امریکا در امور صلح افغانستان، ند پرایس، سخن‌گوی سابق وزارت امور خارجه و مشاور کنونی در این وزارت و و سوزی جورج، رییس‌دفتر وزیر امور خارجه‌ی امریکا انجام شده است.

این منبع از کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته است: «من می‌گویم آنچه تا اکنون دریافته‌ایم این بود که این کاملا قابل پیش‌بینی بود. می‌دانید، پس از روی‌کارآمدن دولت بایدن در جنوری ۲۰۲۱، وزارت امور خارجه چشم‌پوشی کرد. من تنها چیزی را می‌گویم که از طریق این رویکرد کابل‌محور در رابطه با امنیت افغانستان و بی‌توجهی کامل به پیشروی‌های سریع طالبان در بسیاری از مناطق دیگر افغانستان بسیار آشکار شده است.»

این دستیار، کاخ سفید را متهم به سنگ‌اندازی در مصاحبه‌ها کرده است و افزوده است که وزارت امور خارجه در ماه‌های اخیر با اسناد و مصاحبه‌های بیشتری همراه بوده است، اما در آغاز تحقیقات نیز همکاری نداشته است.

به‌گفته‌ی منبع، چندین موضوع محور تحقیق است، از جمله پایبندی دولت بایدن به توافق دوحه برای خروج تا اول ماه می ۲۰۲۱، واگذاری پایگاه بگرام برای حفظ فرودگاه کابل و تصمیم‌هایی درباره‌ی عملیات تخلیه.

مایکل مک‌کال، رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا نیز گفته است: «دولت بایدن از امریکایی‌ها می‌خواهد که خروج بی‌نظم خود از افغانستان را فراموش کنند، چیزی که دشمنان ما را در سراسر جهان جسور کرد، متحدان و شرکای ما را رها کرد و به قیمت جان ۱۳ سرباز شجاع تمام شد.»

مک‌کال گفته است که کمیته‌ی او اجازه نمی‌دهد چنین چیزی اتفاق بیفتد.

او افزوده است: «ما به انجام هر کاری که لازم باشد ادامه خواهیم داد تا اطلاعات لازم را برای پاسخ‌گوکردن مسئولان این شکست فاجعه‌بار و اطمینان از این‌که هیچ اتفاقی مانند این هرگز تکرار نخواهد شد، بدست خواهیم آورد.»

با خروج امریکا از افغانستان، دولت این کشور که تحت حمایت ایالات متحده و متحدانش بود، در ۱۵ آگست ۲۰۲۱ بدست طالبان سرنگون شد.

امریکا در سال ۲۰۲۱ درحالی‌که طالبان کابل را تصرف کرده بودند، تخلیه شهروندان و متحدان خود را آغاز کرد، عملیاتی که با هرج‌ومرج به همراه بود و هدف حمله‌ی انتحاری داعش نیز قرار گرفت. در این حمله ده‌ها شهروند افغانستان که در تلاش خروج از کشور بودند و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند.