یکشنبه ۱۰ سنبله ۱۳۹۲

علایم دست‌دردهایی که باید جدی گرفت

یک متخصص ارتوپیدی و جراح دست، کاهش حس و سوزش یا گزگز انگشتان، تورم، درد موضعی و شبانه را از مهم‌ترین علایم دست‌درد عنوان کرد و گفت: […]

یک متخصص ارتوپیدی و جراح دست، کاهش حس و سوزش یا گزگز انگشتان، تورم، درد موضعی و شبانه را از مهم‌ترین علایم دست‌درد عنوان کرد و گفت: افراد با دیدن این علایم باید سریع به پزشک مراجعه کنند. رضا شهریار کامرانی در مورد دردهای دست گفت: ابتدا این سوال مطرح است که کدام‌یک از دردهای دست احتمالا ناشی از بیماری است و نیاز به درمان دارد و کدام یک ناشی از بیماری خاصی نیست و با کمی‌استراحت برطرف می‌شود. وی ادامه داد: اگرچه هر‌علامتی ممکن است در دست نشانه‌ی یک بیماری بوده و نیازمند درمان باشد؛ اما نشانه‌هایی وجود دارند که اگر هم‌راه با درد دست باشد، این احتمال را تقویت می‌کند. در چنین مواردی بهتر است این افراد زودتر به پزشک مراجعه کنند.

مهم‌ترین علایمی‌که با مشاهده‌ی آن‌ها باید سریع‌ به پزشک مراجعه شود، عبارت‌اند از:

  1. کاهش حس و سوزش یا گزگز انگشتان: این علایم معمولاً ناشی از فشار روی اعصاب دست است. شایع‌ترین عصبی که درگیر می‌شود، عصب میانی است و با علایم اختلال حس و گزگز و سوزن سوزن شدن انگشتان شصت، سبابه و میانی ظاهر می‌شود. عصب دیگری که به طور شایع ممکن است درگیر شود، عصبی است با نام زند اسفل یا اولنا، که همین علایم را در انگشت کوچک و حلقه نشان می‌دهد. دیسک‌های گردنی و نیز دنده‌ی گردنی هم می‌توانند همین علایم را به وجود آورند. در اولی معمولا علایم در انگشت شصت انتشار پیدا می‌کند و در دومی‌در انگشت کوچک.
  2. تورم: اگرچه به دنبال فعالیت زیاد در دست، ممکن است درد هم‌راه تورم به‌وجود آید و با استراحت بر طرف شود؛ اما تورم موضعی، به‌خصوص در مفاصل، ممکن است به علت بیمارهای التهابی مانند روماتیسم مفصلی باشد. در این موارد وجود خشکی صبح‌گاهی که مدت طولانی مثلا نیم ساعت تا یک ساعت طول بکشد، زنگ خطر دیگری برای این بیمارهاست.
  3. دردهای شبانه: دردهای مکانیکی که به دنبال کار سنگین و خستگی ایجاد می‌شوند، معمولا هنگام خواب از بین می‌روند. اما دردهای دست که شب‌ها بیش‌تر می‌شوند، به‌خصوص اگر باعث بیدار شدن بیمار از خواب شود، علامت بسیار هشداردهنده‌ای است که بررسی بیش‌تر برای یافتن احتمال بیماری زمینه‌ای را لازم می‌کند که تومورهای دست و عفونت‌ها و نیز فشار روی اعصاب دست می‌توانند این خصوصیت را داشته باشند.
  4. دردهای موضعی و درد با فشار در یک نقطه (حساسیت موضعی): دردهایی که به دنبال فعالیت زیاد یا خستگی ایجاد می‌شوند، معمولاً منتشر هستند و در تمام دست احساس می‌شوند. اما دردهای موضعی باید احتمال وجود یک عامل بیماری زمینه‌ای را مطرح کنند. بیماری‌هایی مانند ارتروزهای موضعی و شکستگی‌های قدیمی‌همه در این دسته قرار می‌گیرند.
  5. توده‌های موضعی: هر توده‌ی دردناکی در دست، لازم است مورد بررسی قرار بگیرد.
  6. دردهای دایمی: درد‌هایی که کم و زیاد می‌شوند و دوره‌هایی از بهبودی کامل را دارند‌، کم‌تر در بیماری‌های جدی دیده می‌شوند. اما برای دردی که دایم است و به‌خصوص به تدریج افزایش می‌یابد، باید احتمال وجود بیماری زمینه را به طور جدی در نظر گرفت.

دردهایی که به دنبال ضربه ایجاد می‌شوند: ضربه‌هایی که به دست یا انگشت وارد می‌شوند، در بسیاری از موارد خطر جدی ندارند. اما متأسفانه مواردی از آن‌ها وجود دارند که علی‌رغم ظاهر بی‌خطر، ممکن است با عوارض زیادی هم‌راه باشند. در این موارد لازم است حتما در صورت ادامه‌ی درد، قبل از یک هفته به پزشک مراجعه شود. این متخصص ارتوپیدی و جراح دست گفت: لازم است هیچ‌دردی را در دست بی‌اهمیت تلقی نکنیم و به‌خصوص اگر به‌دنبال ضربه‌ ایجاد شده باشد یا چند‌هفته از شروع آن بگذرد و با علایم

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
38 دیدگاه‌ها
تازه‌ترین‌ها
قدیمی‌ترین‌ها
Inline Feedbacks
View all comments