6 میوه‌ی تابستان، 6 درد و 6 درمان

میوه‌ها جزو گروه‌های غذایی‌ای هستند كه خوردن‌شان هم‌واره به ‌وسیله‌ی متخصصان تغذیه توصیه می‌شود و تأكید آن‌ها این است كه میوه‌ها تازه باشند؛ یعنی میوه‌های تابستانی، در تابستان و میوه‌های زمستانی در زمستان خورده شوند. البته تنوع بخشیدن به رژیم غذایی نیز جزو توصیه‌های دیگر آن‌هاست؛ زیرا میوه‌ها خواص ویژه‌ای دارند كه می‌توان از آن‌ها بهره برد. در زیر به بیان خواص 6 نوع از میوه‌های تابستانی می‌پردازیم.

pear_tree

ناک و چربی خون: مطالعه‌ها نشان داده است که خوردن یك ناک رسیده، 20 درصد از نیاز روزانه به فیبر را تأمین و به كاهش چربی خون (كلسترول) كمك می‌كند. در ضمن، دریافت این مقدار فیبر در تنظیم قند خون نیز مؤثر است. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد دیابتی در برنامه‌ی غذایی‌شان این میوه را بگنجانند. هم‌چنین، بررسی‌ها نشان داده‌اند در ناک ماده‌ی معدنی‌ای به نام «برن» وجود دارد كه در بهبود عمل‌كرد مغز و انتقال پیام‌های عصبی در این ارگان دخالت دارد.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

انگور و اختلال حواس: انگور از منابع پتاشیم محسوب می‌شود، بنابراین خوردن آن باعث كاهش فشار خون خواهد شد. از سوی دیگر، از آن‌جا که كم‌بود پتاشیم اختلال‌های حواس و افسردگی را در سنین بالا و سال‌مندی به‌ وجود می‌آورد، به‌خصوص در افرادی كه میوه و سبزی‌های كمی ‌مصرف می‌كنند، عادت به خوردن انگور می‌تواند كمك‌كننده باشد. به‌علاوه، انگور از منابع تركیب‌هایی با خواص انتی‌اكسیدانی است كه دریافت آن‌ها از بروز سرطان‌هایی كه بر اثر آلودگی هوا و خوردن فرآورده‌های گوشتی ممكن است به وجود بیایند، پیش‌گیری می‌كند.

plum-03

آلو و کم‌خونی: خوردن 100 گرام آلو 20 درصد از نیاز روزانه خانم‌ها به آهن را برطرف می‌كند. به همین دلیل به گیاه‌خواران توصیه می‌شود این میوه را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی‌شان بگنجانند تا احتمال ابتلا به كم‌خونی فقر آهن در آن‌ها كاهش پیدا كند. این میوه از منابع مناسب پتاشیم نیز محسوب می‌شود، به همین دلیل به بیماران فشارخونی پیش‌نهاد می‌شود آلو را در سبد میوه‌ی خود داشته باشند و روزانه 2 تا 3 عدد از این میوه را میل كنند. در ضمن، آلو از میوه‌هایی است كه شدت یبوست را كاهش می‌دهد و كسانی كه مكرر دچار این مشكل گوارشی می‌شوند، بهتر است بیش‌تر آلو بخورند.

L136955392449

شفتالو و یبوست: خوردن یك شفتالوی متوسط، 8 درصد از نیاز روزانه به فیبر را تأمین می‌کند و دریافت آن بهبود دهنده‌ی یبوست است. این مقدار فیبر، سطح كلسترول خون را پایین می‌آورد و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز كم می‌كند. این میوه از منابع ویتامین C نیز محسوب می‌شود و به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی كه به بیماری‌های لثه مبتلا هستند، آن را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی‌‌شان بگنجانند. جالب است بدانید با خوردن یك شفتالوی متوسط 34 میلی‌گرام از نیاز روزانه به این ویتامین تأمین می‌شود.

21m6vzn

انب و فشار خون: خوردن یك انب كامل كه حدود 650 گرم وزن دارد، می‌تواند 33 درصد از نیاز روزانه به پتاشیم را تأمین كند، به همین دلیل، خوردن این میوه به فشارخونی‌ها توصیه می‌شود. در ضمن، انب‌ از منابع بتاكاروتن است که یكی از انتی‌اكسیدان‌های قوی است و از بروز كم‌خونی فقرآهن پیش‌گیری می‌كند. بررسی‌ها نشان داده خوردن این میوه به دلیل داشتن بتاكاروتن فراوان و به‌خصوص تركیبی به نام كریپتوگزانتین، ریسك ابتلا به سرطان رحم را هم پایین می‌آورد.

IMG15034036

انجیر و پوکی استخوان: انجیر از میوه‌های كلسیم‌دار است. به‌طوری كه با خوردن 3 عدد از آن، 21 درصد از نیاز بدن به این ماده‌ی معدنی تأمین می‌شود. انجیر فیبر فراوانی نیز دارد، به این دلیل كسانی كه از یبوست رنج می‌برند، بهتر است آن را در برنامه‌ی غذایی‌شان بگنجانند. آهن نیز از دیگر موادی است كه با خوردن انجیر به بدن می‌رسد از این رو، انجیر گزینه‌ای مناسب برای كسانی است كه خطر كم‌بود كلسیم و آهن در آن‌ها بالاست؛ مانند گیاه‌خواران و سال‌مندانی که در معرض پوکی استخوان هستند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *