عوارض استمنا‌ (‌خود‌ارضایی‌)

استمنا‌ یا خود‌ارضایی یک انحراف جنسی بسیار خطرناک می‌باشد که برخی از پسران و دختران در سنین نوجوانی یا جوانی دچار آن گشته و طی مدت کوتاه به آن معتاد می‌شوند. استمنا‌ از جهات بسیار متعدد خطرناک می‌باشد که در این نوشتار به آن خواهیم پرداخت‌، اما قبل از آن بهتر است به عوامل ایجاد این انحراف اشاره نماییم؛ زیرا شناخت عوامل یک مشکل و کنترول آن عوامل می‌تواند نقش زیادی در ترک آن بازی کند.

به صورت عمده عوامل به وجود آمدن این انحراف عبارت‌اند از:

بد خوابیدن و به رو خوابیدن‌‌

تماس‌های ناشیانه‌ی بدنی‌‌

نوازش‌های بی‌مورد در دوران کودکی‌‌

دیدن فیلم‌های جنسی‌‌

نبودن آموزش‌های صحیح‌‌

نا‌آگاهی والدین‌‌

عدم تربیت صحیح و اصولی‌‌

عدم مراقبت و مواظبت جدی‌‌

دوستان نا‌باب و منحرف‌‌

تنهایی و ایجاد زمینه‌های روانی‌‌

تعذیه‌ی نامناسب‌‌

اختلاط بی‌حد و حصر‌‌

وجود سرگرمی‌های خطرناک‌‌

سهل‌انگاری مربیان و معلمان‌‌

رفتارهای کنترول نشده‌‌

خواندن کتاب‌های نا‌سالم‌‌

عدم آگاهی نسبت به انحرافات‌‌

نداشتن ایمان و عقاید مستحکم دینی‌‌

و‌.‌.‌.

از مباحث و بررسی‌های مختلفی که توسط محققان انجام شده‌اند‌، به دست‌ می‌آید که استمنا‌ می‌تواند آسیب‌های مخرب زیر را در فرد ایجاد نماید:

اعتیاد‌: از عوارض بسیار مهم و مسئله‌ساز استمنا‌ می‌توان به اعتیاد به آن اشاره کرد که این اعتیاد یکی از خطرناک‌ترین اعتیاد‌های موجود می‌باشد و هرکسی که مدتی به آن مشغول باشد‌، گرفتار این اعتیاد خواهد شد‌. خطر این اعتیاد در حدی است که برخی از این افراد بعد از ازدواج نیز قدرت و توان ترک آن را نداشته و هم‌چنان به این عمل خطرناک ادامه خواهند داد‌. در حالی که افراد عاقل نباید خود را دچار هیچ‌گونه اعتیادی نمایند که ترک آن موجب سختی و مشقت و مرض می‌باشد‌.

مشکلات جسمی‌: استمنا‌ مشکلات جسمی بسیاری را متوجه فرد می‌کند‌. از جمله زردی صورت‌، کم شدن دید چشم‌، تاری دید‌، بی‌اشتهایی‌، لاغری‌، بی‌خوابی‌، ناراحتی مختلف بدنی‌، نرسیدن به اوج لذت جنسی بعد از ازدواج‌، درد‌های مختلف بدنی‌، ناراحتی معده‌، انزال زودرس و‌.‌.‌.

مشکلات روانی‌: مشکلات روحی و روانی در فرد مبتلا به استمنا‌، غیر‌قابل توصیف است‌. فرد دچار استرس شدید‌، علاقه به تنهایی‌، گوشه‌گیری‌، دوری از افراد‌، انزوا‌، بی‌علاقه شدن به همه‌چیز‌، بی‌مبالاتی‌، احساس ناراحتی،  پژمرد‌گی‌، بی‌خوابی‌، بد‌خوابی‌، تنبلی‌، سستی و رخوت‌، پرخوری یا کم‌خوری‌، بی‌‌حوصلگی‌، خشم و غضب، تند‌خویی‌، فحاشی‌، عدم رسیدگی به وضعیت خود و‌.‌.‌. شده و به موجود کاملا در‌مانده و مفلوک تبدیل می‌شود‌.

نکته‌ی بسیار مهم در این میان، آگاهی و علاقه‌مندی به ترک این عادت می‌باشد‌. اگر فرد در آن کاملا غرق شده و اصلا متوجه وضعیت خودش نباشد‌، بعد از گذشت سالیانی چند این علایم در او آشکار شده و وی را با مشکلات جدی مواجه می‌کند و در واقع موجب می‌شود که طرف زندگی نورمال و طبیعی را از دست داده و در نظر دیگران یک معتاد حرفه‌ای و خطرناک جلوه نماید‌. اما آگاهی نسبت به وضعیت به وجود آمده و آشنایی با خطرات و مشکلات آن‌، زمینه‌ای برای انجام اقدامات عملی جهت ترک آن خواهد شد ‌یا حد‌اقل فرد به دنبال روش‌ها وراه‌هایی برای ترک اعتیاد خودش خواهد بود‌.

در نتیجه‌، این مسئله می‌تواند یک قدم مبارک و میمون برای بازشناسی خود و تغییر وضعیت موجود باشد‌؛ زیرا تغییرات همیشه از نارضایتی از وضعیت موجود آغاز می‌شود و اگر شما به این مرحله رسیده باشید‌، اولین گام را با موفقیت برداشته و انشا‌الله موفق به برداشتن گام‌های بعدی نیز خواهید شد‌.

 1. ضعف و تنبلی، سستی و بی حوصله بودن، بی اراده گی، احساس گناه گ، عصبانیت همه همه زاده ای این اعتیاد اند.
  توصیه میکنم معتاد هنر شوید اما معتاد همچین لذت های زود گذری نه.

 2. به طور کلی انزال باعث ازدست دادن مواد بسیار پیچیده حیاتی در بدن می‌شود وفرقی ندارد خود ارضایی باشد یا رابطه جنسی حلال یا حرام یا هرشکل خب حتی نزدیکی با همسر یا اصلا رابطه جنسی به صورت افراطی واعتیاد به سکس باشد غلط است ولی خود ارضایی اگر کم واخلاقی باشد وبه اعتیاد نیانجامد خوب است

 3. من همه حرف های سایت رو تایید میکنم، مخصوصن عوارض روحیشو.
  فقط اگر ترک کردیم، چجوری عوارضشو درمان کنیم؟!
  من خیلی بد پشیمونم.

 4. عزیز داداش مشکل سایتت اینه که به جز خود شخصی که دیدگاه رو گذاشته بقیه به هر مقدار که بخوان میتونن
  تایید موافقت کنن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.