شنبه 4 عقرب 1392

چهار شورشی توسط ماین کار گذاشته شده‌ی خود کشته شدند

روز جمعه، ۲ عقرب دفتر والی پکتیکا در جنوب شرق کشور تأیید کرد که چهار نفر در اثر انفجار ماینی که خود کار گذاشته بودند، کشته شده‌اند. […]

روز جمعه، ۲ عقرب دفتر والی پکتیکا در جنوب شرق کشور تأیید کرد که چهار نفر در اثر انفجار ماینی که خود کار گذاشته بودند، کشته شده‌اند. در خبر دفتر والی آمده است که این حادثه شام‌گاه پنج‌شنبه در ولسوالی جانی‌خیل این ولایت روی داد و نیم ساعت پیش از آن هم، در فاصله‌ی شش کیلومتری از محل انفجار، یک تراکتور با ماین برخورد کرده بود.

در برخورد تراکتور و ماین، یک غیر‌نظامی کشته و سه نفر دیگر نیز زخمی شدند. این خبرنامه به نقل از مقام‌های اطلاعاتی ولایت پکتیکا نوشته است که ماین اول نیز توسط همین چهار نفر کار گذاشته شده بود.

هنوز کسی مسئولیت این ماین‌گذاری‌ها را برعهده نگرفته است. ماین‌های کنار ‌جاده یکی از عوامل اصلی کشتار غیر‌نظامیان در کشور بوده است و شورشیان مخالف دولت مسئول کارگذاری آن‌ها شناخته شده‌اند. سازمان ملل متحد‌ از طالبان خواسته است تا به دلیل تلفات غیرنظامی، استفاده از بمب‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند.

ملا عمر، رهبر طالبان در سال ۱۹۹۸ و زمان حکومت طالبان بر کشور، کاربرد ماین‌های ضد‌نفر را غیر‌اسلامی و غیر‌انسانی خواند و آن را ممنوع کرد. با این همه، عناصر مخالف دولت هنوز از این وسیله استفاده می‌کنند. سازمان ملل متحد چندی قبل از رهبری طالبان خواست تا بار دیگر نظر خود در ممنوعیت استفاده از ماین را تکرار و کاربرد آن را متوقف کند. «بی‌بی‌سی»

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments