یکشنبه 6 مارس 2016

هفت آزار جنسی که من تجربه کردم

۱- اولین باری که آزار و اذیت جنسی را تجربه نمودم شش ساله بودم. هر روز می‌رفتم خانه همسایه که با دخترش بازی و ساعت تیری کنم. […]

هفت آزار جنسی که من تجربه کردم

مرضیه


۱- اولین باری که آزار و اذیت جنسی را تجربه نمودم شش ساله بودم. هر روز می‌رفتم خانه همسایه که با دخترش بازی و ساعت تیری کنم. او دو برادر بزرگ داشت. برادرانش مرا بغل می‌کردند، رویم را ماچ می‌کردند و به موهای فر فری‌ام که از پشت گوش‌هایم تاپ خورده بود، دست می‌کشیدند. یک روز که از این عمل‌شان زیاد خسته و ناراحت شده بودم، آمدم خانه قیچی را گرفتم و یک طرفِ موهایم را از بیخ قیچی نمودم.
۲- یک روز عروسی خبر بودیم. من هنوز کودک بودم. لباس سرخ زیبایی پوشیده بودم و همرای دیگر هم‌سن و سالانم بازی می‌کردم. درحین بازی، پسر نوجوان همسایه باسن‌ام را لمس کرد. آن‌قدر برایم احساس بد دست داد که آن روز اصلآ از محفل لذت برده نتوانستم و از کنار مادرم دور نشدم.
۳- یازده ساله بودم که یک روز همراه مادرم رفتم به بازار. یک مرد جوان که دم دروازه ملی بس ایستاده بود، به طرفم چشمک زد. چون کسی به من نگفته بود که آزار و اذیت گناه من نیست، به من احساس ناتوانی، گناه و بیهودگی دست داد. حتا تا یک هفته هم آن حساس بد رهایم نکرد. از آن به بعد هر وقتی که بیرون می‌رفتم به طرف هیچ مردی نگاه نمی‌کردم چون می‌ترسیدم که به طرفم چشمک بزنند. از کودکی یاد گرفتم از مردان ترس داشته باشم.
۴- هفده ساله که بودم یک روز همراه خواهر کوچکم رفتم حمام عمومی. حمام بسیار قدیمی بود و باید برای گرم نمودنش زیرش آتش روشن می‌کردند. آن روز دیگ حمام ترکید. آن‌قدر دود شده بود که چشمان ما می‌سوخت و به سختی نفس می‌کشیدیم. به هر مشکلی که بود لباسم را پوشیدم. بیرون که آمدم دیدم مردان محله ما روبه‌روی حمام جمع شده‌اند و تمام بدن شان را چشم نموده‌اند تا به ما نگاه کنند. من در عجله دامن‌ام را چپه پوشیده بودم و یکی از مردان محله ما با لحن تمسخر آمیزی دنباله‌دار جیغ می‌زد که «دختر خاله، دامنت را چپه پوشیدی». آن‌قدر این رفتارش مرا ناراحت ساخت که می‌خواستم با سیلی بزنم به دهنش. آن روز سوال‌های بی‌جواب زیادی ذهنم را آزار داد. چه چیز باعث می‌گردد که بعضی از مردان این‌گونه رفتار کنند؟ من که هیچ‌گاه هیچ مردی را آزار نداده‌ام، پس چرا مردان به بدنم، طرز راه رفتنم، طرز زندگی‌ام و همه چیزم کار دارند؟ آن‌ها از این رفتارشان چه به‌دست می‌آورند؟ آیا آن‌ها این‌گونه رفتار را با زنان فامیل خود هم می‌خواهند؟
۵- در سال ۲۰۰۸ برای یک کنفرانس به کابل رفته بودم. در راه بازگشت به هرات داخل طیاره کام ایر یک جوان به چوکی پشت سرم نشسته بود. آن جوان دست‌اش را از بغل چوکی می‌آورد به سمت من و پهلویم را لمس می‌کرد. دو مرتبه دستش را پس زدم. دفعه سوم از جایم بلند شدم و با صدای بلند طوری‌که همه می‌شنیدند از آن جوان پرسیدم که هدف‌اش از دراز کردن دستش به چوکی من چیست و اگر می‌خواهد چیزی بگوید چرا به رویم نمی‌گوید. آن جوان که انتظار نداشت من از جایم بلند شوم و از خودم دفاع نمایم بسیار وارخطا شده بود با رنگ پریده انکار نمود. تمام مسافرین آرام به طرف من نگاه می‌کردند و من از چشمان شان احساس نمودم که جرأت ودفاع نمودن از خودم را تحسین نمودند. در وقت پایین شدن از طیاره آن جوان با بسیار خشم به طرف من نگاه می‌کرد. امیدوارم که این درسی بوده باشد برایش و دیگر هیچ دختر و زنی را اذیت و آزار نکند. متاسفانه در جامعه ما زنان و دختران را می‌ترسانند که اگر در مقابل آزار و اذیت جنسی ایستاد شوند آبروی خود شان می‌رود در حالی‌که این‌طور نیست. خاموشی هیچ گاهی راه حل نیست.
۶- یک روز که برای یک ماموریت کاری دیگر به کابل رفته بودم آن‌جا مریض شدم. یکی از همکارانم مرا پیش داکتر برد. داکتر معده‌‍ام را معاینه نمود و می‌خواست که دست‌اش را بالا ببرد و سینه‌ام را لمس کند. من با شدت هرچه تمام دستش را پس زدم. من که خیلی از این عمل زشت داکتر ناراحت شده بودم برایش گفتم: شما شرم ندارید که از وظیفه مقدس طبابت سوء استفاده می‌کنید؟ حالا من که از مجبوری تنها آمدم باید با من همین‌طور رفتار گردد؟ اگر پدر یا بردارم با من نیستند وجدان خودتان که ناظر است. آیا شرف و عزت و وجدان ندارید؟ آن روز خیلی احساس نا امنی نمودم و دلم به خودم و تمام زنان سرزمینم سوخت.
۷ – بعضی از مردان آن‌قدر بی‌شرم هستند که حتا پیش روی فامیل زنان و دختران هم دست از آزار و اذیت شان بر نمی‌دارند. خوب یادم است یک روز پشت موترسایکل پدرم نشسته بودم و چندین مرد که شاید هم‌سن خود پدرم بوده باشند من و پدرم را اذیت نمودند. پدرم آن‌قدر ناراحت شده بود که مجبور شد یک گوشه ایستاد شود تا آن موتر و مردان مزاحمش از ما دور گردند.
آزار و اذیت جنسی، از هر نوع‌اش که باشد، بر روح و روان زنان و دختران تاثیرات خیلی بد و منفی می‌گذارد. آزار و اذیت جنسی جلو پیشرفت زنان و دختران را می‌گیرد و باعث می‌گردد که یک جامعه در تاریکی و وحشت بماند. خاطراتی را که این‌جا برای‌تان گفتم تنها بخشی از تجارب تلخ من از آزار و اذیت جنسی است. این تنها درد من نیست بلکه درد تمام زنان و دختران است. سکوت در مقابل آزار و اذیت جنسی یعنی تداوم آن. مردان و زنان باید در مورد این مشکل حرف بزنند، بنویسند و آگاهی‌دهی کنند.
یادداشت: این مطلب براساس همکاری دوجانبه میان روزنامه‌ی اطلاعات روز و وبلاگ دختران رابعه به نشر رسیده است. دختران رابعه یک مرجع مستقل می‌باشد و به روزنامه‌ی اطلاعات روز تعلق ندارد.

32
دیدگاه بگذارید

avatar
10 Comment threads
22 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
UuuuHdipکیارشمحمد رضارضا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Uuuu
Guest
Uuuu

چرا زنها فکر می کنند ازار جنسی فقط برای انهاست.انها هم مردها را با رفتارشان و پوشش خود ازار می دهند نقطه مقابل خود ارایی چشم چرانی مرد است انها رفتار ناجور می کنند باعث ازار مردان کودکان پسر می شوند بعد می گن که کسی دست به ما نذاره

علی
Guest
علی

بهترین کار برای شما اینه که ازدواج کنید وهر جا میرید اگه با همسرتان باشید کسی جرات تعرض به شما را به
خودش نمیده

Hdip
Guest
Hdip

بسیار نظر احمقانه ای بود. به جای اینکه زنان جامعه رو قدرتمند کنیم و مجال سوء استفاده رو بگیریم و امنیت را بالا ببریم، به این فکر کنیم که زن برای مورد آزار قرار نگرفتن نیاز به مردی دارد که همیشه کنار او باشد؟

man man
Guest
man man

همه مشکلات از اسلام است. پیروان پیامبر زن باز بچه باز که با داشتن ۶۴ همسر به دختر ۹ ساله هم رحم نمیکرده، هیچگاه آدم نمیشن

رضا
Guest
رضا

شما اسلام رو نفهمیدی
اتفاقا تناها راه حل اسلام است
توی غرب که اسلام نیست بیشترین آمار آزار جنسی بهزنان و کودکان وجود داره.
فکر کنم خودتم وضعت خراب باشه و از دست محدودیتهای اسلام برای آزادی حیوانی ناراحتی که اینطور حرف میزنی.

محمدرضا
Guest
محمدرضا

خیلی مصنوعی بود تعریفا:/

ایران
Guest
ایران

شوروی برای افغانستان خیلی بهتر از اسلامگرایان بود اگر حجاب آزاد بود و دین کمرنگ تر آیا اینقدر آزاد می دیدید؟خیلی راه مانده تا اذیت نشدن شما.الان در ایران بدلیل ماهواره و شبکه های مجازی خیلی وضعیت بهتر شده

علی
Guest
علی

اینهایی که با نام اسلام بر افغانستان چندین سال حکومت کردند هیچ مسلمان نبودند و نیستند آنها دست نشانده آمریکا هستند که هم میخواهند اسلام را بدنام کنند و هم افغانستان را غارت کنند.افغانستان با همت خود مردم افغانستان و بیرون کردن آمریکایی های متجاوز و نابودی گروه های وابسته به آمریکا امکان پذیر است. در عراق ایران و چند کشور دیگر اسلام حکم فرما است و هیچ مشکلی ندارند و قدرت واقتدار دارند که با همت مردم افغانستان نیز افغانستان مستقل و ایمن میشود و قانون و اسلام بر آن حکم فرما میشود تا دیگر آدمهای کثیف مثل آن… Read more »

محمد م
Guest
محمد م

در ایران حجاب کمرنگ شده و دیگر آن عفاف و حیا که در دختر ایرانی دیده میشد وجود ندارد .آزار و اذیت های خیابانی مثل سابق وجود ندارد چون مردان در فضاهای مجازی و در خانه های فساد مملو در شهرها به خواسته هایشان بیش از پیش میرسند.و دختر ایرانی که روزگاری از نگاه های یک مرد نامحرم بر خود هراس داشت و پریشان خاطر میگشت، امروزه تصاویر خود را با شادی و نشاط در فضاهای مجازی به نمایش میگذارد و منتظر تحسین و نظرات نامحرمان است.عفت و حیا تمام ارزش یک زن می باشد .دختران سرزمینم با ارزش بمانید.

عابدین دولتی
Guest
عابدین دولتی

درود به شما شیرزن افغان. امیدوارم جوامع جهان سوم هم به جایی برسند که تحمل و تأمل برای شنیدن عقاید متضاد و حتی مخالف رو داشته باشند. آزار جنسی کم و بیش در همه جوامع هست ولی در بعضی جوامع آمار بالایی داره. پاینده باشید.

محمد قسيم نادم
Guest
محمد قسيم نادم

بجواب فاطمه یادآور می شوم که متأسفانه در جامعه ما مردان ناتوان، روانی، معتاد بالهوس و شهوت ران واقعاً به عزت و حیثیت سایر مردان مومن و متقی این جامعه صدمه وارد می نمایند ولی هستند کسانی با آنکه این اعمال زشت را مردود پنداشته و مرتکبین آن را نفرین مینمایند. خانم فاطمه نکته ای که شما به آن اشاره کرده اید (باید در مقابل آزار اذیت حیوانات که فعلا بنام مرد در جامعه ماست) شما تمام مردان را حیوان خطاب کرده اید اگر تمام مردان حیوان است پس تو هم حیوان زاده بیش نیستی زیرا که پدر تو هم… Read more »

سوما
Guest
سوما

شما مرد هستید هیچ وقت کسی شما را ازار نداده تا بدانید او چه می گوید بجای توهین بهتر نیست همج تایتان را راهنمایی کنید?

یک مرد
Guest
یک مرد

بله حق با شماست. محمدقسیم نادم نادانی کرده و میخواهد بحث را منحرف کند.

فاطمه
Guest
فاطمه

واقعیت هم من شما خانم مرضیه را درک تحسین میکنم باید در مقابل آزار اذیت حیوانات که فعلا بنام مرد در جامعه ماست ایستادگی کنم مهم نیست سن ما باید به اطفال خود بیاموزیم که چیطور از حق حقوق خود دفاع کنند یک توصیه به مادران عزیز دنیا دارم هیچ وقت دختران خودتان را پیشروی خودشان گناه کار نکنید همیشه حق به دختران خود بدهید تا همیشه مشکلشان بدون کدام ترسی اول به شما یعنی پدر مادرش بازگو شود تا خدای ناخواسته چیزی را از شما پوت نکند که باعث نابودی دختران میشود هرگز به اطفال تان دورغ نگوید تا… Read more »

امیر
Guest
امیر

حیوان واقعی شما دختران هستید، شماها اگر درست حسابی بودید که حجابتون رو رعایت میکردید، شما حتی به اندازه چادر سر کردن هم حیا ندارید. آبرو و غیرت مردای ایرانی هم زیر سوال بردید، شماها برید افتضاحات خودتون رو درست کنید.

امیر
Guest
امیر

هر دو دیدگاه من رو از این پست حذف کنید.

parisa
Guest
parisa

من برای شما و شخصیتتون فوق العاده متاسفم:)

محمد رضا
Guest
محمد رضا

سلام خوبی من هم با تو موافقم پریسا…

Nima
Guest
Nima

حیوون تو و مادرت هستین که همچین توله ای پس داده. تو حیوونی که نمی تونی خودت رو کنترل کنی. مردای حیوونی مثل تو به زن چادری هم رحم نمی کنن. تف به ذاتت.

عسل
Guest
عسل

آفرین به این سطح درک و فهم و شعور? متاسفانه اسم شما مرد هستش اسم اون امیر بی شرف هم مرد هستش، امیدوارم از صحنه روزگار پاک بشن یه همچین آدمای آشغالی

مرتضی
Guest
مرتضی

سلام
لطفا بگو خدا اصلاحشون کنه
نه
محو بشن

رعنا
Guest
رعنا

هر کس بهتره از خودش شروع کنه نه اینکه طرف مقابل رو مقصر بدونه و خودش رو بیگناه آقای محترمممم

amir
Guest
amir

سلام،ب نظر من مردای ایرانی هیچ آبرو و غیرتی ندارند ک زیر سوال برود.یک مردیکه بدور از جامعه ی امروزی بدور از سواد و و اجتماع باشه چ افغان باشه چ ایران باشه چ هر جای دنیا ب جنس مخالف برسد همچین کاری میکند،اما اگر پدر و مادر ها محتاطر باشند همچین اتفاقاتی کمتر میفته،ب امید کشوری سالم و سربلند و متمدن، افغانستان.

علی
Guest
علی

حیوانات داداش ازاین حرفت خوشم امد

علی
Guest
علی

خانم فاطمه من با محمد جان موافقم چون پیامبران و امامان هم مرد بودند هیچوقت جمع الکی نبندید و روی نیمی از دنیا برچسب نگذارید

کیارش
Guest

درود زن و مرد برا بر هستند و هیچ فرقی بین آنها نیست و خدا آنه را یک خلق کرده مهم انسانیت است که بعضی از انسانها به خاطر کمبود در زندگیشان ندارند

انور ارزگانی
Guest
انور ارزگانی

از میان شهرهای افغانستان متاسفانه بیشتر مردان و جوانان هراتی آنقدر بی شرم هستند که زنان و دختران حتا با محرم خود در سرکها و بازارها گشت و گذار کنند بدون توجه به محرمش مزاحمت ایجاد می نمایند گویی که اصلن زنی ندیده اند، در حالیکه همو ادم دترای زن و بچه می باشد.

علی
Guest
علی

هیچ گاه در کشورهای جهان سوم و حتی کشورهای پیشرفته و مترقی کسی از به وقوع پیوستن آزار و اذیت زنان، انکار نمی تواند اما در عین حال باید گفت که خانم مرضیه از بسا کودکی مغزش به رشد کافی رسیده بوده و می توانسته درک کند که هر دست که به سویش دراز می شود و یا هر عمل دیگر یکه همراه وی از طریق جنس مخالفش صورت می گیرد، آزار و اذیت می باشد……!!!

نادیا
Guest
نادیا

با سلام باید بگوئیم انسان وقتی در خانواده ی خوب تربیت شود و ذات خوبی داشته باشد دنبال پلیدیها و زشتیها نمیرود محبت ذاتی است عشق ذاتیه باید ذاتی باشد تا جامعه ما سالم باشد

علی پرجان
Guest
علی پرجان

سلام حالا چی میشه یه اقایی یه دستم به یه خانم برسونه مثل یه گرسنه ای که یک لقمه از غذای کسی بدزده نباید سخت گرفت

پرجان
Guest
پرجان

باید شرایطی فراهم کرد که گرسنه ای وجود نداشته باشه

مجید
Guest
مجید

درودبرپرجان