دوشنبه ۶ ثور ۱۳۹۵

رییس‌جمهور: با اجیران خارجی برخورد جدی می‌شود

اطلاعات روز: محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور می‌گوید که حکومت از این پس با جدیت در برابر باغیان و یاغیان برخورد می‌کند و امکان صلح با اجیران خارجی […]

اطلاعات روز: محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور کشور می‌گوید که حکومت از این پس با جدیت در برابر باغیان و یاغیان برخورد می‌کند و امکان صلح با اجیران خارجی وجود ندارد.
رییس‌جمهور که در نشست مشترک مجلسین شورای ملی سخنرانی می‌کرد طالبان را «باغیان» و «یاغیان» خواند که به دستور بیگانگان در کشور می‌جنگند.
نشست فوق‌العاده‌ی امروز مجلس به‌دستور رییس‌جمهور پس از آن دایر گردید که طالبان سه‌شنبه هفته‌ی گذشته حمله‌ی خونبار انتحاری را در کابل به‌راه انداختند. در این حمله ۶۴ تن کشته و ۳۴۷ نفر دیگر زخمی شدند.
پیشتر منابعی در ارگ ریاست‌جمهوری گفته بودند که این نشست فوق‌العاده‌ی مجلس برای اعلام سیاست جدید دولت در برابر مخالفان و تعریف مشخص دوست و دشمن مردم و حکومت افغانستان برگزار می‌گردد.
دشمنان افغانستان
رییس‌جمهور غنی در سخنرانی امروز خود به تعریف دوست و دشمن پرداخته ابراز داشت کسانی که از احساسات جوانان این کشور سوء‌استفاده می‌کنند، دشمن افغانستان می‌باشند.
رییس‌جمهور تصریح کرد:« دشمنان افغانستان عبارت‌اند از گروه‌های اجیر خارجی مانند داعش، القاعده و گروه‌های آدم‌کُش حقانی و برخی از طالبان که از ریختن خون هموطنان خود لذت می‌برند و به جنگ و دهشت افگنی ادامه می‌دهند».
آقای غنی همچنین گفت که تمامی کسانی که به‌رغم اختلافات ظاهری به منافع علیای کشور پابند می‌باشند، دوستان افغانستان‌اند.
او گفت:« دوستان افغانستان همه‌ی شهروندان کشور اعم از طرفداران نظام، بی‌طرفان و اپوزیسیون سیاسی حکومتند که دارای دیدگاه و مواضع مختلف سیاسی هستند، اما به منافع علیای ملی پایبندی دارند و در حد توان خود از ن حفاظت و حراست می‌کنند».
این گفته‌ها به دنبال آن صورت می‌گیرد که پیش از این انتقادات گسترده‌یی از عدم تعریف مشخص از وجود دوست و دشمن در کشور وجود داشت.
سرکوب اجیران و صلح با آشتی‌گران
آقای غنی در سخنرانی امروز خود با قاطعیت بیشتر سخن گفت و اظهار داشت که هیچ راهی برای گفت‌وگو با اجیران خارجی باز نمی‌باشد.
او اظهار داشت که حکومت افغانستان در طول سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی را در راه رسیدن به صلح انجام داد، اما این تلاش‌ها به نتیجه‌یی نرسید.
با این حال او تأکید کرد که هنوز باب گفت‌وگوهای صلح با آن عده افراد و گروه‌هایی که تمایل به آشتی دارند باز می‌باشد، هرچند که این فرصت برای همیشه موجود نیست.
رییس‌جمهور افزود که حکومت دست از تلاش‌های صلح بر نخواهد داشت و این برنامه از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با کسانی که جنگ و شرارت را نمی‌خواهند، قانون اساسی افغانستان را می‌پذیرند و ارتباط خود را به گونه‌ی کامل با تروریسم قطع می‌کنند، پیگیری خواهد کرد.
پایان دوران عفو بی‌موجب
رییس‌جمهور غنی در سخنرانی امروز خود به نحوی از رهایی جنگجویان طالبان در گذشته انتقاد کرد و گفت که دوران عفو بی‌موجب به‌سر آمده است.
او گفت که حکومت از این پس در مقابل آنانی که خون سربازان و مردم بی‌گناه را می‌ریزند با قاطعیت برخورد خواهد کرد و هیچ تردیدی در مجازات آنان از خود نشان نخواهد داد.
او گفت:« دوران آن‌هایی که از عفو بی مُوجِب برخوردار می‌شدند دیگر پایان یافته است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان متعهد است تا فیصله‌های محاکم و نظام عدلی–قضایی را به شمول حکم اعدام، با قاطعیت و با اراده‌ی استوار اجرا نماید. اجراآت قاطعانه‌ی ما یک پیام واضح دارد: دست عدالت ما دراز و نیرومند است و به همه‌ی جنایتکاران و تروریستان می‌رسد. البته واضح است که قاطعیت ما در عدالت همراه با رعایت قانون اساسی ما، تعهدات حقوق بشری ما و سیاست عدالت‌خواهانه‌ی ماست».
رابطه با پاکستان
محمد اشرف‌غنی گفت که از این پس حکومت افغانستان توقع آن را ندارد تا پاکستان طالبان را برای گفت‌وگوهای صلح حاضر کند.
او گفت که پاکستان باید به تعهدات خود در نشست‌های چهارجانبه عمل کرده و در صورتی‌که علیه طالبان در خاک خود اقدام نمی‌کند آنان را به دستگاه‌های عدلی و قضایی افغانستان بسپارند تا سزای اعمال خود را ببینند.
به گفته‌ی رییس‌جمهور، از این پس مناسبات افغانستان با پاکستان در چارچوب وجایب و وظایف دو دولت تنظیم خواهد شد.
رییس‌جمهور یک بار دیگر تأکید کرد که پاکستان باید از منطق تروریست خوب و تروریست بد عبور کند و در برابر همه‌ی تروریستان به‌عنوان یک دولت مسئول عمل کند.
این در حالی است که پیش از این پاکستان گفته بود که از نفوذ خود بر طالبان استفاده می‌کند و آنان را به میز مذاکرات صلح با دولت افغانستان می‌کشاند.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of