حزب جمعیت خواستار برکناری حنیف اتمر و رهبران نهادهای امنیتی شد

اطلاعات روز: حزب جمعیت اسلامی در واکنش به رویدادهای اخیر خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و رهبران نهادهای امنیتی شده و می‌گوید که بدون برکناری رهبران نهادهای امنیتی امنیت تأمین نمی‌شود.
صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و رییس حزب جمعیت اسلامی امروز (دوشنبه، 15 جوزا) در نشست خبری سه خواست از آدرس این حزب از حکومت وحدت ملی مطرح کرد که برکناری مشاور امنیت ملی و رهبران نهادهای امنیتی شامل آن بود.
آقای ربانی برکناری و تغییر مسئولان ارشد نهادهای امنیتی را برای احیای باور دوباره مردم به دولت و نهادهای امنیتی حیاتی خواند.
ربانی گفت که رهبری نهاد‌های امنیتی حکومت وحدت ملی کفایت و اراده‌ی لازم برای حفظ جان مردم و امنیت کشور ندارند و کسانی نیز در این نهادها با تروریستان همکاری می‌کنند که حادثه‌ی روز شنبه (حمله بر مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار) این باور را تقویت کرد.
همچنان آقای ربانی خواستار پیگری شفاف رویدادهای اخیر در کابل شد و تأکید کرد که عاملان این رویدادها باید به محاکمه کشانده شود.
او گفت که نیروهای امنیتی با شلیک به معترضان تصویری همانند «تروریستان» از خود در نزد مردم بر جا گذاشتند.
ربانی در بخشی از سخنانش گفت: «وقتی به ترور زنجیره‌ی در سال‌های گذشته و حادثه‌‌ی انتحاری در بادام باغ نگاه کنیم، نتیجه می‌گیریم که موج دوم ترور دسته جمعی رهبران جمعیت راه افتاده است.»
تطبیق موافقت‌نامه‌ی ایجاد حکومت وحدت ملی سومین خواست حزب جمعیت است که آقای ربانی آن را مطرح کرد.
ربانی خارج شدن حزب جمعیت از حکومت وحدت ملی را رد کرد و گفت حکومت و حدت ملی بدون حزب جمعیت اصلاً معنی و مفهومی ندارد.
او همزمان افزود در مورد آینده‌ی کار با حکومت وحدت ملی تصمیم می‌گیرد و همچنان شرکت‌اش به‌عنوان وزیر خارجه در نشست پروسه کابل بستگی به تصمیم شورای رهبری جمعیت دارد.
صلاح‌الدین ربانی هشدار داد در صورت عملی نشدن این خواست‌ها هیأت رهبری جمعیت اسلامی در توافق با دیگر جریان‌های سیاسی جهت بهبود وضعیت افغانستان تصمیم خواهد گرفت.
این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که کابل در روزهای اخیر وضعیت آشفته‌یی دارد. انفجار مرگبار روز چهارشنبه، به دنبال آن به خشونت کشیده شدن تظاهرات روز جمعه و در پی آن حمله‌ی انتحاری در مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار که بیشتر رهبران قوم تاجیک و حزب جمعیت در آن حضور داشت وضعیت سیاسی و امنیتی را آشفته‌تر کرد.
حزب جمعیت چند ساعت بعد از حمله بر مراسم خاکسپاری نشست اضطراری برگزار کرد و همچنان صلاح‌الدین ربانی در تویترش نوشت: «به‌زودی موقف خويش را در مورد تروريست‌های داخل نظام و تصفيه حساب ملی با آن‌ها، اعلام خواهم كرد.»
همچنان حزب جمعیت افرادی را نزد عبدالله عبدالله فرستاد تا «با درنظرداشت رویدادهای خونبار اخیر که قربانی مستقیم آن مردم بی‌دفاع و مظلوم ما بوده است، در کنار مردم خود می‌ماند و یا با کسانی هم‌دست می‌شود که مردم بی‌گناه را به رگبار گلوله بستند.»
آقای ربانی در کنفرانس خبری امروزش گفت که با عبدالله عبدالله وارد گفت‎وگو شده و او نیز به زودی موقف خویش را اعلام می‌کند.

خدمات انترنت افغان نت

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *