یکشنبه ۵ قوس ۱۳۹۶

واکنش‌ها نسبت به سخنان محمد محقق؛ این اظهارت خلاف منافع ملی است

اطلاعات روز: سخنان محمد محقق، معاون ریاست اجراییه‌ی افغانستان در مورد جنگ سوریه و عراق و تشکری از جنگجویان افغانستان (لشکر فاطمیون) در برابر داعش، با واکنش‌های […]

اطلاعات روز: سخنان محمد محقق، معاون ریاست اجراییه‌ی افغانستان در مورد جنگ سوریه و عراق و تشکری از جنگجویان افغانستان (لشکر فاطمیون) در برابر داعش، با واکنش‌های تندی در افغانستان مواجه شده است.
آقای محقق اخیراً در نهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در ایران از جنگجویان افغان در سوریه و عراق که زیر مجموعه‌ی «لشکر فاطمیون» علیه داعش می‌جنگند، ستایش کرد و رهبر گروه فاطمیون ایران را، سردار استوار اسلام خطاب کرد.
در واکنش به این سخنان، شماری از اعضای مجلس نمایندگان، از پیامدهای این اظهارات آقای محقق هشدار می‌دهند و این کار وی را به‌معنای پشتیبانی او از جنگ نیابتی ایران در سوریه و عراق می‌دانند.
عبدالحی آخندزاده، معاون کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان به طلوع نیوز گفته: «این موضوع به افغانستان بسیار خطرناک است! ما نتیجه‌ی استفاده از جنگجویان افغان در سوریه و عراق را در کابل می‌بینیم، حملاتی که در کابل توسط داعش در مساجد ما انجام می‌شود نتیجه‌ی همین کار است.»
کمال‌ناصر اصولی، عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز گفت: «مضرترین و بدترین چیز این است که یکی از مأمورین بلندرتبه در یکی از کشورها از جنگجویانی که از افغانستان صادر می‌شوند ستایش می‌کنند.»
در حالی‌که حکومت افغانستان بارها از فرستادن مهاجران افغان به جنگ سوریه انتقاد کرده است، اما آقای محقق از جنگجویان افغان ستایش کرده است.
آقای محقق در سخنرانی‌اش گفت: «لازم می‌دانم از همه رزمندگانی که در این نبردها تشریک مساعی کردند چه از رزمندگان عراق و سوریه، ارتش عراق و سوریه، حشدالشعبی عراق، همچنین رزمندگان ایران، افغانستان، پاكستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کردند و در حقیقت اين نبردها، نبرد اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود پیروز شدند، از آن‌ها صمیمانه تشکری کنم و نقش برادر عزیزمان سردار استوار اسلام، حاج قاسم سلیمانی و همچنین سید بزرگوار سید حسن نصرالله در این مابین بسیار برجسته بود، که برایشان موفقیت بیشتر آرزو می‌کنم و تبریک می‌گویم.»
جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از طراحان اصلی ایجاد «لشکر فاطمیون» در سوریه گفته شده‌ است که مهاجران افغان را تشویق به جنگ در سوریه می‌کند. اما آقای محقق او را سردار استوار اسلام خطاب می‌کند.
آقای محقق همچنان از موجوديت و فعاليت‌هاى گروه داعش در افغانستان نگرانى عميق‌اش را ابراز کرده و گفت که اکنون، ۱۰ هزار جنگجوى داعشى در افغانستان مستقر اند. به گفته‌ی او، حضور داعش در شمال کشور باعث ناامنی این مناطق شده است.
این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های گسترده‌یی در پی داشته است. الهام غرجی، استاد دانشگاه در این مورد در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نوشت حرف‌های محقق «خلاف منافع ملی افغانستان و مایه‌ی نگرانی است». به‌باور آقای الهام، این چنین اظهارات امنیت ملی افغانستان را به مخاطره انداخته و از مردم کشور قربانی خواهد گرفت.
بسیاری‌ها گفتند این‌گونه اظهارات باعث جنگ‌های فرقه‌یی در کشور شده و همچنان کشور به میدان جنگ‌های نیابتی تبدیل خواهد شد.

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
S,H,B LANDاختر محمدمحسنمحمد احمدی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
S,H,B LAND
Guest
S,H,B LAND

مردم عزیزم. چه فرقی میکند که داعش ره کی نابود کرده .خدارو شکر بالاخره این مصیبت از سر خیلی از انسان های بیگناه برداشته شود.حالا فاطمیون یا زینبیون بوند ایران بوده افغانستان بوده فرقی نکرده.انگار با این کار فاطمیون به هموطنان خودشان کمک کرده اند.حالا اگر دولت بی فکر افغانستان مستعمره امریکا و دیگر کشورهای استکباری نباشند فاطمیون را در افغانستان می اورند تا با داعش و طالبان بجنگند.این مشکل دولت هست که از نیروهایی انسانی در کشور استفاده نمیکند.وگرنه داعش و طالبان و القاعده خیلی زود تر از اینها به درک واصل شده بودند.هیچ پیش خودتان فکر کرده ای… Read more »

محمد احمدی
Guest
محمد احمدی

بنام خدا و عرض سلام!
البته باید گفت که قبل از ابراز آقای محقق درباره اتبای افغانی در جنگ سوریه و عراق باید گفت که این داعشی ها بودند که در چندین مرحله مردم افغانستان را بدون هیچ دلیلی مورد حملات تروریستی قراردادند. بنظر من از بین رفتن داعش در تمامی نقاط دنیا خوب و تبریک گفتن به هر کسی که علیه این گروه تکفیری پیروز شده کار خوب است.

محسن
Guest

گمشو شما لطفا!

اختر محمد
Guest
اختر محمد

من یکی ازمصاحبه اقای محقق با بی بی سی بیاد دارم ګفت که برای ما منافع ایران نسبت به منافع افغانستان ار جیحت دارد معلوم میشود که رهبران شر وفساد عوامل وجواسیس بیګانګان بوده ومنافع ملی را درمقابل پول وجاسوسی به معامله میګدارد