جمعه 4 اسد 1392

شورای همکاری احزاب گفته است که در یک هفته گذشته، جلساتی را برای معرفی نامزد واحد در انتخابات آینده ریاست جمهوری پشت سر گذاشته و نامزدهای احتمالی […]

شورای همکاری احزاب گفته است که در یک هفته گذشته، جلساتی را برای معرفی نامزد واحد در انتخابات آینده ریاست جمهوری پشت سر گذاشته و نامزدهای احتمالی مشخص شده اند.

این شورای متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی گفته که جریان های عضو شورای همکاری احزاب، تا یکی دو هفته آینده نامزدهای خود را معرفی خواهند کرد که سرانجام یک نفر از میان آنها که “چهره ملی و قابل قبول برای همه اعضای شورا باشد” برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

آصف آشنا عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت (از احزاب شامل شورای همکاری احزاب) به بی‌بی‌سی گفت که تا کنون حزب افغان ملت، ائتلاف ملی و حق و عدالت نامزدهای خود را معرفی کرده اند و قرار است جبهه ملی افغانستان و حزب اسلامی نیز در مورد معرفی نامزد و یا حمایت از دیگر احزاب تصمیم بگیرند.

احمد ضیا مسعود رئیس جبهه ملی افغانستان که در جلسات شورای همکاری احزاب حضور داشته در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که موضوع معرفی نامزد واحد برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری در جلسه اخیر این شورا مطرح شده است.

او گفت که جبهه ملی افغانستان با حزب جمعیت نزدیک شده و احتمال دارد که با دیگر جریان ها از جمله حزب اسلامی وارد ائتلاف شده و “نامزد قوی” معرفی کند.

در همین حال فضل الرحمن اوریا سخنگوی ائتلاف ملی گفت که ائتلاف ملی نامزد خود را دارد و “برای جلب حمایت بیشتر از این نامزد، هم در داخل شورای همکاری احزاب و هم در بیرون” تلاش هایی کرده است.

آقای اوریا گفت: “ما نامزد خود را به طور رسمی در زمان مشخصی معرفی خواهیم کرد، یک نامزد واحد ممکن نیست که همه احزاب و ائتلاف ها روی آن توافق کنند، تا فعلا اکثریت مطلق حمایت در درون شورا، با ما است و تلاش داریم که بیشتر شود.”

سه نامزد احتمالی

روند نام نویسی رسمی نامزدان انتخابات تاکنون رسما آغاز نشده و قرار است تا کمتر از دو ماه دیگر آغاز شود، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ۲۵ سنبله الی ۱۴ میزان را زمان ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری اعلام کرده است.

آقای آشنا گفت که عبدالله عبدالله به نمایندگی از ائتلاف ملی، انورالحق احدی از آدرس حزب افغان ملت و حنیف اتمر از حزب حق و عدالت معرفی شده اند.

عبدالله عبدالله از ائتلاف ملی و انورالحق احدی از حزب افغان ملت تاکنون رسما در مورد احتمال نامزدی خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری، چیزی نگفته اند.

نامزدان احزاب درون شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی به عنوان وزیران کابینه حامد کرزی رئیس جمهوری کشور کار کرده اند.

 انورالحق احدی نامزد حزب افغان ملت، در حال حاضر سمت وزارت تجارت افغانستان را در کابینه حامد کرزی به دوش دارد.

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات قبلی ریاست جمهوری، در آغاز حکومت آقای کرزی وزیر امور خارجه بود و حنیف اتمر عضو حزب حق و عدالت هم از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱ در وزارت های انکشاف دهات، معارف و امور داخله کابینه حامد کرزی کار کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری برای گزینش رئیس جمهوری آینده افغانستان در شانزدهم حمل سال ۱۳۹۳ برگزار شود.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments