400 دانش‌آموز در اعتراض به اختطاف یک معلم زن از رفتن به مکتب خودداری کردند

400 دانش‌آموز در اعتراض به اختطاف یک معلم زن از رفتن به مکتب خودداری کردند

نجیب الله احمدی- دایکندی


چهار صد تن از دانش‌آموزان لیسه ذکور جنگان از دو روز به این طرف در اعتراض به اختطاف یک معلم، تحصن کرده و از رفتن به مکتب خودداری ورزیده‌اند.

در ششم اسد امسال منیژه معلم لیسه ذکور جنگان، از سوی افراد مسلح باقر مبلغ‌زاده بعد از آن‌که مورد لت و کوب قرار گرفته، اختطاف شده است. منابع محلی می‌گویند که خانم منیژه به این دلیل اختطاف شده که وی با پیشنهاد ازدواج یکی از شبه‌نظامیان این زورمند محلی غیر مسئول مخالفت کرده.

منیژه، معلمی که 9 روز پیش ( شنبه، 6 اسد) در مسیر راه بازگشت مکتب از سوی افراد مسلح، بعد از لت‌و‌کوب اختطاف گردید، اکنون در خانه‌یی نگهداری می‌شود. خدیجه خواهر منیژه طی تماس تلفنی با تأیید این رویداد به روزنامه اطلاعات روز گفت، 9 روز پیش وقتی که خواهرم از مکتب به سوی خانه روان بود که در مسیر راه توسط 5 فرد مسلح  سوار بر موتر وابسته به گروه مبلغ زاده، بعد از لت‌و‌کوب به همرای خود ربودند.

خدیجه افزود، شخصی که این کار را انجام داده، به نام حسین پسر حاجی قاسم یکی از افراد مسلح وابسته به گروه مبلغ زاده می‌باشد. به گفته‌ی خدیجه این شخص پیش از این نیز چندین بار با پیام های تهدید آمیز برای منیژه ازاو خواسته بود که با وی ازدواج کند؛ ولی منیژه به او جواب رد داده بود. خواهر منیژه می‌گوید که اکنون منیژه در بین افراد مسلح در «دره اشترلی» به سر می‌برد.

خدیجه در ادامه گفت، «بعد از خبر شدن این واقعه مادر و عمه منیژه به مکانی که منیژه برده شده بود رفتند و با گریه و التماس زیاد خواهان آزادی وی شدند ولی متاسفانه آن‌ها قبول نکرده‌اند.»

خدیجه خواهر منیژه وضعیت او را بعد از تماس تلفنی اخیر این‌گونه بیان کرد: «‌تا ساعت 9 که زنگ زدم، منیژه برایم گفت که از شدت لت‌و‌کوب زیاد تمام بدنم سیاه شده و توان ایستاد شدن را ندارم و بدنم زخم و آسیب دیده است.»

سیرت نام مستعار فردی است که از آن محل با اطلاعات روز گفت‌وگو کرد. او با تأیید این واقعه به روزنامه اطلاعات روز گفت، منیژه که در منطقه «جنگان» از مربوطات ولسوالی اشترلی مصروف تدریس بود، حوالی ساعت 4 بعد از ظهر هنگام بازگشت از مکتب در مسیر راه توسط افراد مسلح وابسته به گروه باقر مبلغ زاده، بعد از لت‌و‌کوب زیاد اختطاف شد.

سیرت افزود، «بر اساس معلوماتی که از منیژه دریافت نموده‌ام او گفته، اگر دولت و جامعه مدنی به دادم نرسد دست به خودکشی می‌زنم.»

دانش‌آموزان متحصن طی یک نامه از حکومت خواهان آزادی منیژه از قید افراد مسلح غیر مسوول شده و همچنان از دولت خواهان تأمین امینت شاگردان مکاتب در این ولسوالی شده‌اند.

رحمت الله سیرت، رییس معارف ولایت دایکندی با تأیید این موضوع به روزنامه اطلاعات روز گفت، بعد از اختطاف منیژه معلم لیسه و یکی از کارمندان معارف به قصد ازدواج، شورای مردمی جنگان به تاریخ 11 اسد طی جلسه‌یی نگرانی شان را از عدم مصئونیت فرزندان شان ابراز کرده و گفته‌اند که با این وضعیت نمی‌توانند دختران شان را به مکتب بفرستند.

آقای سیرت افزود، از آن‌جایی که منیژه حاضر به ازدواج با آن شبه‌نظامی محلی نشده است، این جریان تا کنون حل‌و‌فصل نشده است.

از طرفی هم دانش‌آموزان دختر این لیسه با نوشتن نامه‌یی، به آمر مکتب شان گفته اند: « ما شاگردان طبقه اناث مکتب را بعد از امروز ترک می‌کنیم، به‌خاطریکه منطقه ما در امن نیست و افراد مسلح غیر مسوول در مدت دو ماه است که دو نفر از لیسه جنگان که یک متعلم و کی معلم محترمه مایان را به نارضایتی فرار دادند اگر جلو چنین افرادی غیر مسوول گرفته نشود ممکن است بعد از این هم همین اختطافات تکرار شود.»

این دانش‌آموزان در ادامه نامه شان نوشته نوشته اند، بنا بر ناامنی های زیاد دیگر خانواده های ما نیز اجازه نمی‌دهند که ما در مکتب حاضر شویم، و بهتر است آبرو و حیثیت مان را حفظ کنیم.

جان محمد بیانی، آمر معارف ولسوالی اشترلی ضمن تائید این رویداد گفت، اکنون این مکتب خالی است و عملاً تعطیل می‌باشد.

لیسه ذکور جنگان بیش از 400 دانش‌آموز دارد که حدود 48 درصد از این دانش‌آموزان را دختران تشکیل می‌دهند. این مکتب در منطقه‌یی قرار دارد که از چندی به این سو به شدت ناامن شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *