چهارشنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۸

طالبان در واکنش به هیأت ۲۵۰ نفری حکومت: نشست دوحه پلان شده است نه مهمانی

یک روز پس از آن‌که حکومت افغانستان یک هیأت ۲۵۰ نفری را برای شرکت در نشست قطر با طالبان تعیین کرد، گروه طالبان به گزینش این هیأت واکنش نشان داده و گفته است که نشست دوحه یک مهمانی نه، بلکه یک نشست پلان شده است.

اطلاعات روز: یک روز پس از آن‌که حکومت افغانستان یک هیأت ۲۵۰ نفری را برای شرکت در نشست قطر با طالبان تعیین کرد، گروه طالبان به گزینش این هیأت واکنش نشان داده و گفته است که نشست دوحه یک مهمانی نه، بلکه یک نشست پلان شده است.

در یک اعلامیه‌ی این گروه که امروز (چهارشنبه، ۲۸ حمل) منشتر شده، آمده است که تنظیم‌کنندگان نشست قطر پذیرش یک هیأت ۲۵۰ نفری تنها به نمایندگی از حکومت افغانستان را در برنامه‌هایش ندارند.

در اعلامیه‌ی این گروه همچنان گفته شده است که از میان این فهرست، نام‌های شخصیت‌های محدود سیاسی و بزرگان قومی در فهرست نهایی وجود دارد که تنها آن‌ها اشتراک می‌کنند.

براساس اعلامیه: «تهیه‌کننده‌های لیست در کابل باید درک کنند که این یک کانفرانس منظم و پلان شده در یک کشور دوردست خلیجی است، نه مراسم عروسی و یا مهمانی در کدام هوتل کابل.»

گروه طالبان در عین حال تأکید کرده است که تنظیم‌کنندگان این نشست به‌گونه‌ی کتبی و در گفت‌وگوهای رودررو به این گروه تصریح کرده که هیچ کسی به نمایندگی از «حکومت افغانستان» در این نشست شرکت نمی‌کنند و در صورتی که «اسم کسی از اداره‌ی کابل در لیست باشد» آن فرد به گونه‌ی شخصی شرکت می‌کند.

گفتنی است که حکومت افغانستان روز سه‌شنبه فهرست ۲۵۰ نفری هیأت دولت افغانستان برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان در نشست قطر را منتشر کرد.

در فهرستی که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری منتشر شده، نمایندگانی از احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی، بزرگان جهادی، خانواده‌های قربانیان، شورای عالی صلح، علما، شورای ملی، جامعه‌ی مدنی، زنان، جوانان، خبرنگاران، مقام‌های حکومتی و بزرگان و متفذین قومی در آن حضور دارند.

از سویی هم، فهرست ۲۵۰ نفری هیأت دولت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان در حالی به نشر رسیده که قرار است نشست قطر تا دو روز دیگر در دوحه، پایتخت این کشور برگزار شود.

حکومت افغانستان پیشتر گفته بود که یک تیم فراگیر و ملی را برای تبادل نظر و آشنایی بیشتر با اشتراک‌کنندگان این نشست به دوحه می‌فرستد.

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
نصرت Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
نصرت
Guest
نصرت

به نظر من این مصارف گزاف چرا مردم در زیر خط فقر زندگی میکنند مشکلات اقتصادی روز به روز افزوده میشود . دولت و طالبان متانند این نشست در ارگ برگزار کنند