در چین چه چیزی را در یک ساعت می‌توان به‌دست آورد؟ پاسخ امروز کاملا متفاوت از پاسخ 70 سال پیش است؛ زمانی که جمهوری خلق چین تأسیس شد. «ژاو شونهوا»، کشاورز 53 ساله‌ای است که در استان «هونان» چین زندگی می‌کند. او می‌تواند با ماشین درو خود در یک ساعت برنجِ نزدیک به 0.2 هکتار زمین را برداشت کند. این تقریبا 30 برابر سریع‌تر از گذشته است، زمانی که آقای شونهوا همین مقدار کار را به‌صورت دستی انجام می‌داد. او می‌گوید: «هنوز می‌توانم روزهای قدیم را به یاد بیاورم؛ روزهایی که قبل از طلوع آفتاب کارم را در مزرعه شروع می‌کردم، در طول روز گرمای آفتاب پوستم را می‌سوختاند، اما فقط می‌توانستم محصولم را برداشت و مزرعه را برای فصل بعدی کشت کنم.» در هر ساعت در نیمه‌ی اول سال 2019، هر فرد چینی 7.4 یوان (حدود 1 دالر) به تولید ناخالص داخلی چین کمک کرده است که 500 برابر بیش‌تر از سال 1952 است. امروزه مصرف‌کنندگان چینی 1.1 میلیون یوان را در هر ساعت صرف خرید آنلاین می‌کنند، درحالی‌که کل خرده‌فروشی کالاهای مصرفی این کشور در سال 1952 فقط 3 میلیون یوان بود. اکثر مردم چین در سال 1949 هرگز تصور نمی‌کردند پا به خاک یک کشور خارجی بگذارند در حالی‌که امروز در چین در هر ساعت 19 هزار سفر توسط مسافران چینی به خارج از کشور صورت می‌گیرد. امروزه خروجی سالانه یک معدن در ناحیه «شنمو» که یکی از پایگاه‌های اصلی تولید ذغال سنگ در استان «شانشی» در شمال‌غرب چین است، بالاتر از کل تولید ذغال سنگ چین در سال 1949 است. از این معادن به طور متوسط در هر ساعت 3700 تن ذغال سنگ به‌دست می‌آید. چین هفتاد سال پس از تأسیس جمهوری خلق چین، با داشتن بزرگ‌ترین ذخایر ارزی، بزرگ‌ترین نظام تأمین اجتماعی و بیش‌ترین میزان تولید محصولات صنعتی، به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. با نگاهی به آینده و گذر زمان، معجزات بزرگ‌تر چینی وعده‌ی ظهور می‌دهند.

مقایسه یک ساعت کار در چین امروز و چین 70 سال پیش

در چین چه چیزی را در یک ساعت می‌توان به‌دست آورد؟ پاسخ امروز کاملا متفاوت از پاسخ 70 سال پیش است؛ زمانی که جمهوری خلق چین تأسیس شد.

«ژاو شونهوا»، کشاورز 53 ساله‌ای است که در استان «هونان» چین زندگی می‌کند. او می‌تواند با ماشین درو خود در یک ساعت برنجِ نزدیک به 0.2 هکتار زمین را برداشت کند. این تقریبا 30 برابر سریع‌تر از گذشته است، زمانی که آقای شونهوا همین مقدار کار را به‌صورت دستی انجام می‌داد.

او می‌گوید: «هنوز می‌توانم روزهای قدیم را به یاد بیاورم؛ روزهایی که قبل از طلوع آفتاب کارم را در مزرعه شروع می‌کردم، در طول روز گرمای آفتاب پوستم را می‌سوختاند، اما فقط می‌توانستم محصولم را برداشت و مزرعه را برای فصل بعدی کشت کنم.»

کشاورزی در حال برداشت گندم در روستای زیجوانگِ شهر تانگشان در استان هبی در شمال چین، 18 جون 2019. (شین‌هوا/لیو مانچانگ)
کشاورزی در حال برداشت گندم در روستای زیجوانگِ شهر تانگشان در استان هبی در شمال چین، 18 جون 2019. (شین‌هوا/لیو مانچانگ)

در هر ساعت در نیمه‌ی اول سال 2019، هر فرد چینی 7.4 یوان (حدود 1 دالر) به تولید ناخالص داخلی چین کمک کرده است که 500 برابر بیش‌تر از سال 1952 است. امروزه مصرف‌کنندگان چینی 1.1 میلیون یوان را در هر ساعت صرف خرید آنلاین می‌کنند، درحالی‌که کل خرده‌فروشی کالاهای مصرفی این کشور در سال 1952 فقط 3 میلیون یوان بود. اکثر مردم چین در سال 1949 هرگز تصور نمی‌کردند پا به خاک یک کشور خارجی بگذارند در حالی‌که امروز در چین در هر ساعت 19 هزار سفر توسط مسافران چینی به خارج از کشور صورت می‌گیرد.

امروزه خروجی سالانه یک معدن در ناحیه «شنمو» که یکی از پایگاه‌های اصلی تولید ذغال سنگ در استان «شانشی» در شمال‌غرب چین است، بالاتر از کل تولید ذغال سنگ چین در سال 1949 است. از این معادن به طور متوسط در هر ساعت 3700 تن ذغال سنگ به‌دست می‌آید.

چین هفتاد سال پس از تأسیس جمهوری خلق چین، با داشتن بزرگ‌ترین ذخایر ارزی، بزرگ‌ترین نظام تأمین اجتماعی و بیش‌ترین میزان تولید محصولات صنعتی، به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. با نگاهی به آینده و گذر زمان، معجزات بزرگ‌تر چینی وعده‌ی ظهور می‌دهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *