گل آغی حکمت، مدیر تیم ملی والیبال افغانستان می‌گوید که آنان سال‌ها تلاش کردند و در جامعه‌ی سنتی افغانستان با تمام ممانعت‌های جامعه مبارزه کردند تا ورزش کنند؛ اما اکنون به‌دلیل تحولات اخیر و قیودات طالبان بی‌سرنوشت شده‌اند.
معترضان گفته‌اند که طالبان بر کرسی‌های مدیریت کشور، «لمیده اما به‌جای این‌که به فکر حل مشکلات مردم و چاره‌جویی برای رفع فقر و بیکاری باشند، تمام توان‌شان را برای ایجاد محدودیت بر زنان و دخالت در خصوصی‌ترین امور شهروندان به‌کار می‌برند».

تحلیل و یادداشت

ممنوعیت آموزش دختران حاکی از شکاف عمیق در درون رهبری طالبان است
وی با اشاره به جمعی از مقامات طالبان از جمله عبدالحکیم شرعی سرپرست وزارت عدلیه، نورمحمد ثاقب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف و محمدخالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر، افزود: «محافظه‌کاران افراطی در این دور پیروز شدند.»
مکتب آنلاین هرات
ساره نبیل، مؤسس «مکتب انترنتی افغانستان» می‌گوید که پس از بازگشت مجدد طالبان به قدرت، به فکر افتاد که باید راهی برای آموزش دختران جستجو کند: «ما تلاش می‌کنیم که دختران به جای افراطیت آموزش‌های جدید و عصری را فرا گیرند.»
طالبان تلفن زنان معترض را گرفته بودند و تحت نظر داشتند. آنان برای دست‌رسی یافتن به اطلاعات موجود در تلفن و یافتن اطلاعات تماس و سایر فعالیت‌ها ابتدا کُد تلفن را گرفتند، اما به آن بسنده نکردند و بعد کُد و رمز عبور و تمام اطلاعات ضروری رسانه‌های اجتماعی راگرفتند.