الهه دختر دانشجویی است که چندی پیش با انتشار نوارهای تصویری ادعا کرد که سعید خوستی، سخن‌گوی پیشین وزارت داخله طالبان در ریاست استخبارات این گروه به وی «تجاوز» کرده و سپس او را به زور به نکاح خود درآورده است.
طالبان و ناگزیری ستیز با زنان
در بیانیه آمده است: «حقوق اساسی زنان و دختران سلب شده است. هزاران افغان به‌طور خودسرانه بازداشت، شکنجه، ناپدید و حتا کشته شده‌اند. روزنامه‌نگاران، فعالان، مدافعان حقوق بشر، هنرمندان، دانشگاهیان، اقلیت‌های مذهبی و قومی همچنین در معرض خطر ویژه قرار دارند.»

تحلیل و یادداشت

مناسبات سیاسی، عقلانیت سیاسی، اجتماعی و محاسبات مان برای غلبه کردن بر دشمن مشترک ایجاب می‌کند که از محوریت رهبری زنان حمایت کنیم. برای قضاوت تاریخ و تغییر در جهت دیگر، جمع شدن به روایت سیاسی زنان یکی از وظایف و مسئولیت‌های آنانی ا‌ست که به افغانستان متحول باور دارند و خواستار تغییر وضع موجود اند.

گزارش

آنچه که شما این‌جا می‌خوانید، اگر نه در زمان‌های دور، لااقل در دنیای معاصر عجیب و غریب به نظر می‌رسد. این زندگی عجیب و غریب اما بخشی از صد سال تنهایی و آثار ریالیسم جادویی نیست، روایت واقعی از زندگی یک دختر هزاره در آموزشگاه‌های غرب کابل است.

ترجمه

گفتگو

بهانه اصلی که همه‌ی ما را بازداشت کردند، همین بود که چرا چادری را آتش زده‌ایم و به چادری توهین کرده‌ایم. گویا از غربی‌ها پول و امتیاز می‌گیریم تا بر ضد امارت اغتشاش کنیم. وقتی مرا دستگیر کردند، در موتر یکی از طالبان با سیلی محکم به‌صورت من زد و گفت: «تو پست بی‌شرف چطور چادری را زیر پا کرده‌ای؟»

زن و قانون

به گفته یوناما، زنانی که در این گردهمایی‌ها اشتراک کرده، در مورد نیاز مبرم برای مشارکت معنادارشان در تصمیم‌گیری، حفاظت از خشونت، دسترسی به تعلیم و تربیه، کار و عدالت بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

روایت شما

سیاست حذف زنان افغانستان زیر نگاه خاموش جهان
رهبر طالبان به وزارت‌ها، عالمان دینی و بزرگان قومی هدایت داد که برای «تأمین حقوق زنان» مفاد این فرمان را عملی کنند. افزون به این فرمان، وزارت امر به معروف در همکاری به وزارت حج و اوقاف طالبان به تمامی مساجد در سراسر افغانستان دستور داده است که ارزش خانه‌داری زنان را تبلیغ کنند.