عکس: رسانه‌های اجتماعی

نامه فرهاد دریا به امام علی رحمان: برای مدتی دیگر هم میزبان پناهجویان بی‌آشیانه باشید

فرهاد دریا، آوازخوان سرشناس کشور در یک نامه‌ی سرگشاده به امام علی رحمان، رییس‌جمهور تاجیکستان از او خواسته است که در تصمیم اخراج پناهجویان افغانستانی تجدید نظر کند.

او در این نامه خطاب رحمان نوشته است: «چشم امید هزاران انسان نا‌امید به‌سوی عنایت شماست تا در این مورد تجدید نظر نموده و برای مدتی دیگر هم میزبان این پناهجویان بی‌آشیانه باشید.»

گفته می‌شود که مهاجرین افغانستانی در تاجیکستان که در انتظار انتقال به کانادا به سر می‌برند، در معرض اخراج به افغانستان قرار دارند. این مهاجرین کارمندان حکومت پیشین و همکاران نیروهای خارجی هستند.

فرهاد دریا در نامه خود نوشته است که «فصل‌های تلخ تاریخ» در افغانستان تکرار می‌شود و در چنین وضعیت «اسف‌انگیز» خبر اخراج مهاجرین افغانستانی از خاک «مهمان‌پرور تاجیکستان» تکان‌دهنده و غیر قابل باور بود.

او گفته است: «در شمار همسایگان افغانستان، ما تاجیکستان را رفیق‌ترین و کاکه‌ترین می‌پنداریم، و آرزو نداریم این یگانه همسایه‌ی نیک هم از ما رویگردان شود.»

دریا نوشته است که جمع رهبران جهان، امام علی رحمان به مهربانی و سخاوت شهره‌ است و در دل ملت‌های تاجیکستان و افغانستان جایگاه ویژه دارید. دریا امیدواری کرده است که رییس‌جمهور تاجیکستان به درخواست او لبیک بگوید.

او در اخیر نوشته است که تصمیم دارد در آینده‌ نزدیک سفری به تاجیکستان داشته باشد و به‌نام «همدلی»، کنسرت بزرگی را برای ملت تاجیک و مهاجرین هموطن خود برگزار کند.

پس از روی‌کارآمدن طالبان هزاران نفر به کشورهای سومی رفته و در انتظار انتقال به کشورهای مهاجرپذیر هستند.

یکی از این مهاجرین در تاجیکستان می‌گوید که کانادا طی یک سال بیشتر از سه هزار نفر را انتقال داده است؛ اما شش هزار نفر هنوز در انتظار هستند.

به گفته‌ او، این مهاجرین در شهرک وحدت تاجیکستان زندگی می‌کنند و همه‌ی آنان به‌گونه‌ی قانونی وارد این کشور شده‌اند. او اضافه می‌کند که تمام مهاجرین ثبت بیومتریک هستند و کارت دارند.

این فرد افزود که مهاجرین افغانستانی این روزها از ترس اخراج از خانه‌های‌شان بیرون شده نمی‌توانند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.