منبع: GMICafghanistan

مقام طالبان: بر اساس دعوت رسمی و با ویزای «شینگن» به هالند رفتم

عبدالباری عمر، رییس اداره‌ی ملی تنظیم غذا و داروی افغانستان که اکنون تحت کنترل طالبان است، می‌گوید که بر اساس یک دعوت رسمی و با ویزای «شینگن» برای اشتراک در دومین کنفرانس بین‌المللی محصولات زراعتی، به هالند رفته بود.

این مقام طالبان پس از بازگشت از سفر جنجال‌برانگیزش به اروپا، امروز (دوشنبه، ۲۹ عقرب) در یک کنفرانس خبری در مورد این سفر صحبت کرد.

بخش‌هایی از صحبت‌های این مقام طالبان را حسابی منسوب به اداره‌ی ملی تنظیم غذا و داروی افغانستان در ایکس منتشر کرده است.

عبدالباری عمر در این کنفرانس خبری می‌گوید که به‌تاریخ ششم نوامبر سال جاری میلادی به هالند رفته بود و تا نهم نوامبر در این کنفرانس حضور داشت.

این مقام طالبان ادعا می‌کند که در حاشیه‌ی این کنفرانس با نمایندگان کشورهای مختلف و شرکت‌های خصوصی ملاقات کرده است و وضعیت کنونی افغانستان را برای آنان توضیح داده است.

او همچنین می‌گوید که پس از این سفر به شماری دیگر از کشورهای اروپایی سفر کرده و با شماری از شهروندان افغانستان دیدار کرده است.

سفر این مقام طالبان به اروپا زمانی خبرساز شد که ویدیوهایی از سخنرانی او در یک تجمع در شهر کلن آلمان منتشر شد.

گفته می‌شود که این تجمع در ساختمان یک مرکز اسلامی موسوم به «دیانت» و از سوی نهادی موسوم به «انجمن فرهنگی جوانان کنر» برگزار شده بود.

وزارت‌های داخله و خارجه‌ی آلمان به سخنرانی او در شهر کلن واکنش تند نشان دادند و آن را محکوم کردند.

وزارت داخله‌ی آلمان نوشته است که «طالبان در آلمان جایی ندارند» و آنان در مورد سخنرانی او در شهر کلن تحقیق می‌کنند.

وزارت خارجه‌ی آلمان نیز گفته بود که نمایندگی‌های سیاسی آن کشور برای این مقام طالبان ویزا صادر نکرده است و آنان در مورد حضور او در شهر کلن تحقیق می‌کند.

در جریان این سفر، عکسی نیز از این مقام طالبان همراه با ارنست کویپرس، وزیر صحت هالند منتشر و خبرساز شد.

این وزیر هالندی به‌دلیل عکس گرفتن در کنار این مقام طالبان عذرخواهی کرد و گفت که در زمان عکس گرفتن نمی‌دانست که او کیست.

اما با وجود این، شماری از اعضای پارلمان هالند پرسیده‌اند که باید روشن شود که این مقام طالبان چگونه به هالند آمده است.

کارولین ون در پلاس، نماینده‌ی پارلمان هالند در ایکس نوشته است: «سؤال من این است که چرا یک نفر از طالبان، رژیمی که زنان را سرکوب می‌کند، مردم را می‌کشد و با سازمان‌های تروریستی همکاری می‌کند، حتا اجازه دارد در یک جلسه در لاهه شرکت کند؟»

مایکل مک‌کال، رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا نیز به این سفر واکنش نشان داده و گفته است که کشورها در اجرای ممنوعیت سفر طالبان باید در کنار هم بایستند.