بایسکلی‌‌ترین شهرهای دنیا کدام‌هااند؟

شهرهایی پیدا می‌شوند که استفاده از بایسکل (بایسکل) را به عنوان راه‌حلی برای کاهش آلودگی هوا مطرح کرده‌اند. اجرای این طرح در بسیاری ازشهرهای مهم جهان با استقبال چشم‌گیر مردم روبه‌رو شده است.

بایسکل وسیله‌ی نقلیه‌ای است که از نظر اقتصادی برای همه به صرفه خواهد بود. هم‌چنین به محیط زیست نیز آسیب وارد نمی‌کند و برای سلامتی انسان‌ها مفید است. در بسیاری از شهرهای دنیا بایسکل به جایگاه بالایی رسیده است و مردم روزانه از آن برای سفرهای خود استفاده می‌کنند.

آلودگی هوا یکی از بزرگ‌ترین مشکلات امروز دنیای مدرن است. استفاده روزافزون از انواع خودروها باعث شده است که هوای آلوده و کثیف همراه همیشگی مردمان کلانشهرها باشد. اگرچه در سیستم خودروها تغییرات بسیاری حاصل شده و افزایش سطح کیفیت انواع سوخت به عنوان راه‌حلی برای کاهش آلودگی هوا درنظرگرفته شده است، اما هنوز دود و آلودگی شرش را از سر مردم جهان کم نکرده است!

در این نوشته به معرفی شهرهایی پرداخته‌ایم که استفاده از بایسکل در آن‌ها بسیار رواج یافته و اندک‌اندک جای استفاده از موتر‌های دودزا را گرفته است.

پاریس

از جولای سال 2007 میلادی این امکان برای شهرواندان پاریس برقرار شده است که بتوانند بایسکل‌های Velib را سوار شوند. در شهر پاریس به عنوان پایتخت فرانسه، بیش از 20 هزار بایسکل در هزار و 800 ایست‌گاه به انتظار پاریسی‌های طالب بایسکل‌سواری نشسته‌اند. این طرح بزرگ‌ترین سیستم اجاره‌ی بایسکل در دنیاست که شهرداری پاریس متولی اجرای آن است و گروه تبلیغاتی JC Decaux حامی‌مالی آن است.

لندن

طرح اجاره‌ی بایسکل‌ها در لندن، از ماه جولای سال 2010 میلادی در این شهر اجرایی شده است. این طرح در بین لندنی‌ها به «بایسکل‌های بوریس» مشهور شده است. علت این نام‌گذاری هم آن است که «بوریس جانسون»، شهردار لندن کسی است که این طرح را به مرحله‌ی اجرا درآورده است. «جانسون» آرزو دارد که به‌زودی تمام شهر هم‌چون تاکسی‌های سیاه و ‌بس‌های سرخ از دوچرخ پر شود. لندن 6‌ هزار بایسکل در 400 ایست‌گاه دارد.

مونترال

اگرچه «مونترال» هفته‌های متوالی و بسیار طولانی‌تر از دیگر شهرهای آمریکای شمالی پوشیده از برف است؛ اما این شهر به بهشتی برای بایسکل‌سواران تبدیل شده است. در سال گذشته‌ی میلادی به برنامه‌ی اجاره‌ی بایسکل این شهر‌ـ که «بیکسی» خوانده می‌شودـ ایست‌گاه‌های جدیدی اضافه شد تا ظرفیت این طرح به 400 ایست‌گاه و 5000 هزار بایسکل برسد. جالب است بدانید که «بیکسی» از ترکیب دو کلمه‌ی «TAXI» و «BICYCLE» به ‌وجود آمده است.

آمستردام

پرشورترین بایسکل‌سواران در این شهر رفت و آمد می‌کنند. آن‌قدر بایسکل‌سواران این شهر به شهرداری فشار آوردند که سرانجام مقام‌های شهری مجبور شدند گذرگاه ویژه‌ی بایسکل‌ها در موزیم هنرهای معاصر این شهر که Rijksmuseum  نام دارد، پس از 10 ‌سال بازسازی و بازگشایی کنند. تعدادی از معماران و مدیران این موزیم و نیز چندین مقام محلی با عبور و مرور بایسکل‌ها در این بخش مخالفت کردند؛ اما سرانجام این بایسکل‌سواران بودند که پیروز شدند.

چاتانوگا

«چاتانوگا»‏ چهارمین شهر بزرگ ایالت تنسی است و در نزدیکی مرز ایالت «جورجیا» قرار دارد. گردش‌گرانی که به «چاتانوگا» می‌روند اغلب از کشف سیستم حمل‌و‌نقل بایسکلی این شهر شگفت‌زده می‌شوند. سیستم اجاره‌ی بایسکل «چاتانوگا»‏ شامل 30 ایست‌گاه است که 300 بایسکل در این ایست‌گاه‌ها اجاره داده می‌شود. اعضای این ایست‌گاه‌ها می‌توانند به مدت یک ساعت و در چارچوب عضویت سالانه‌ی خود از بایسکل‌های این ایست‌گاه‌ها استفاده کنند.

استنفورد

دانشگاه استنفورد‏ یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا است که در استنفورد، در نزدیکی شهر سانفرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا واقع شده است. نخستین چیزی که توجه بازدیدکنندگان از این دانشگاه را جلب می‌کند، حضور همیشگی بایسکل‌سواران است که به‌آرامی ‌در اطراف پردیس «پایلو آلتو» در رفت‌وآمداند. دانشگاه استنفورد با 20 هزار دانش‌جو و نزدیک به 15‌ هزار بایسکل‌سوار، یکی از بزرگ‌ترین محیط‌های دانشگاهی بایسکل‌سوار است.

نیویورک

«نیویورک؛ شهر بایسکل‌ها» طرحی است که در «روز یادبود» شروع به‌کار کرد. «روز یادبود» آخرین دوشنبه‌ ماه می ‌است که به یاد کسانی که جان خود را در ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا از دست داده‌اند، برگزار می‌شود. براساس این طرح، حدود 330 ایست‌گاه کرایه‌ی بایسکل در «منهتن» و «بروکلین» تأسیس شده است. طرح «نیویورک؛ شهر بایسکل‌ها» از سال 2011 میلادی در حال اجراست و «سیتی‌ بانک» به عنوان حامی ‌تجاری بزرگ این طرح شناخته می‌شود.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *