کارت‌های رای‌دهی خرید و فروش می‌شوند

کمیسیون مستقل انتخابات این گزارش‌ها را تأیید کرده است که در برخی مناطق ‌کشور کارت‌های رای‌دهی خرید و فروش می‌شوند. این کمیسیون گفته است که اقدام‌هایی برای جلوگیری از این کار روی دست گرفته شده است. فقط چند‌ماه دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان باقی مانده است. در حالی که ناامنی نگرانی اصلی انتخابات پیش‌رو است، اما حالا خرید و فروش کارت‌های رای‌دهی این نگرانی‌ها را افزایش داده است که سبب تقلب در انتخابات خواهد شد. هرچند براساس قانون هر‌فرد واجد شرایط حق استفاده از یک کارت رای‌دهی را دارد، اما بی‌نظمی باعث خواهد شد که در برخی جاها افراد بیش‌تر از یک رای بدهند یا مردم نتوانند آزادانه به نامزد مورد نظر‌شان رای دهند.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، گزارش‌هایی در دست دارد که در برخی از مناطق زورمندان و افراد مسلح تحت امر آنان رای دهندگان را تحت فشار قرار می‌دهند تا کارت‌های رای‌دهی‌شان را بفروشند و به نامزد مورد نظر آنان رای بدهند.

سریر احمد برمک، کمیشنر کمیسیون انتخابات روز شنبه (27 میزان‌/ 19 اکتوبر) در کابل گفت که در امر خرید و فروش کارت‌های رای‌دهی برخی بزرگان محلی و سران اقوام نیز دست دارند. او افزود: «نفوذ سران قومی بیش‌تر برای ما چالش‌زا است. امنیت برای ما تا حالا یک چالش بزرگ نیست. به این دلیل که این‌ها (سران قومی) می‌روند از مردم کارت می‌خرند، افراد ما را پول می‌دهند و به کارهای منفی تشویق می‌کنند که این مسئله ما را سخت نگران ساخته است. انشاالله در چند‌ماه مانده تا انتخابات، تدابیر شدیدی خواهیم گرفت».

این مقام کمیسیون انتخابات افزود که با کمک نیروهای امنیتی تلاش می‌شود از خرید و فروش کارت‌های رای‌دهی جلوگیری شود. انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 در کشور با ادعای تقلب‌های گسترده همراه بود و منجر به یک کش‌مکش سیاسی در این کشور گردید. ناظران می‌گویند که تدابیر بهتری نسبت به انتخابات گذشته گرفته نشده است تا از شفافیت و منصفانه بودن انتخابات اطمینان حاصل شود.

باشندگان ولسوالی موسهی کابل که فاصله‌ی چندانی هم تا مرکز ندارند، می‌گویند که خرید و فروش کارت‌های رای‌دهی در منطقه‌ی آنان جریان دارد و هر‌چه انتخابات نزدیک‌تر می‌شود، بازار کارت‌فروشی هم گرم‌تر می‌گردد. زرگل، باشنده‌ی این ولسوالی به دویچه وله گفت: «این جا کارت‌ها را از 500 افغانی تا 100 افغانی خرید و فروش می‌کنند. البته بستگی به جورآمد میان خریدار و فروشنده دارد».

کمیسیون انتخابات از سران قومی، بزرگان محلی و ریش‌سفیدان خواسته است که مردم را تشویق کنند تا کارت‌های رای‌دهی‌شان را نفروشند. سریر احمد برمک گفت: «در صورتی که آن‌ها مردم را تشویق کنند که به نفع یک نامزد رای دهند، این یک حرکت دموکراتیک است. اما نمی‌توانند که کارت‌شان را از آن‌ها بگیرند، با پول خریداری کنند یا با زور به نحوی از آن‌ها بگیرند».

از ولایت قندوز گزارش شده است که حتا کارت رای‌دهی با یک بوجی (21 کیلو گرام) کچالو مبادله شده است. از ولایت لوگر هم خبر می‌رسد که در برخی از رستورانت‌ها، در بدل هر‌کارت رای‌دهی یک وعده غذای چاشت داده شده است. اما مقام‌های کمیسیون انتخابات تاهنوز مورد خاص از این گونه خریداری کارت رای‌دهی را تأیید نکرده‌اند. «دویچه وله»

 

 

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *