روند رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی آغاز شد

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی در نخستین روز بررسی شکایت‌ها، اعتراضات هفده تن از نامزدانی را که از لیست ابتدایی حذف شده‌اند، بررسی کرد. این نامزدان گفتند که اسناد آن‌ها مشکلی نداشته است. کمیسیون شکایات انتخاباتی تا 25 عقرب وقت دارد تا به تمام شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند. لیست نهایی نامزدان ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی براساس تقویم انتخاباتی، به تاریخ 25 عقرب اعلام خواهد شد.

جلسه‌ی رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی روز یک‌شنبه (12 عقرب 1392) به صورت علنی آغاز شد و نمایندگان نهادهای مدنی، خبرنگاران و ناظران انتخاباتی در این جلسه حضور داشتند. شماری از نامزدانی که نام‌شان از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حذف شده، در این جلسه حضور داشتند و اسنادی را ارائه کردند تا بتوانند بار دیگر وارد لیست نامزدان شوند.

کمیسیون مستقل انتخابات ‌هنگام اعلام فهرست ابتدایی نامزدان ریاست جمهوری، از جمله 27 نامزد، تنها ده تن را واجد شرایط نامزدی اعلام کرد. مقام‌های کمیسیون انتخابات گفتند هفده نامزدی که نام‌شان از فهرست ابتدایی حذف شده‌اند، اسناد مکملی را که برای نامزد شدن لازم است، نتوانسته‌اند ارائه کنند.

تابعیت دوگانه و عدم ارائه‌ی ‌صد هزار کاپی کارت رای‌دهی، مشکلات اصلی نامزدان خوانده شدند. کمیسیون انتخابات گفته است که این هفده نامزد نتوانسته‌اند حداقل از 20 ولایت افغانستان و از هر ولایت دو درصد کارت رای‌دهی را به کمیسیون انتخابات تسلیم دهند.

داوود سلطان‌زوی، یک تن از نامزدانی که از لیست ابتدایی حذف شده گفت که دلیل حذف او داشتن تابعیت دوگانه بوده، در حالی که او هیچ‌گونه تابعیت دوگانه ندارد و تابعیت خارجی‌اش را مدت‌ها قبل از دست داده است. آقای سلطان‌زوی سندی را نشان داد که به گفته‌ی خودش تأیید حذف شهروندی امریکا را نشان می‌دهد. او گفت، در مورد صحت این سندش هیچ‌شکی وجود ندارد و کمیسیون مستقل انتخابات بی‌موجب نامش را از لیست ابتدایی حذف کرده است.

انوارالحق احدی، نامزد دیگری که نامش از لیست ابتدایی حذف شده، در این جلسه گفت که کمیسیون انتخابات به دلیل تکمیل نبودن لیست حمایت کنندگان نامش را از لیست حذف کرده، در حالی که او کاپی کارت بیش از 150 هزار نفر را با خود داشت. در همین حال، مسئولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفتند که به تمام اعتراض‌ها و شکایت‌های نامزدان حذف شده‌ رسیدگی خواهد شد.

ستار سعادت، یک تن از اعضای کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفت که ادعاهای نامزدان حذف شده را با اسنادی که آن‌ها به کمیسیون انتخابات ارائه کرده‌اند، تطبیق می‌کنند. این عضو کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افزود که اسناد نامزدانی که شامل فهرست ابتدایی نامزدان شده نیز توسط این کمیسیون بررسی می‌شود.

مسئولان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گویند که شکایات از 25 ولایت افغانستان به دفتر مرکزی این کمیسیون رسیده‌اند. براساس اظهارات آن‌ها، 10 مورد شکایت در مورد نامزدان ریاست جمهوری و حدود 60 شکایت در مورد نامزدان شوراهای ولایتی توسط این کمیسیون اخذ شده است. «دویچه وله»

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *