چهارشنبه 11 سپتامبر 2019

شانزدهمین واقعه‌ی مثبت پولیو در افغانستان ثبت شد

آخرین واقعات مثبت پولیو به تاریخ دهم سنبله در شهر ترینکوت و ولسوالی چوره‌ی ارزگان به ثبت رسیده بود که در آن دو کودک برای همیشه فلج شده بودند.

اطلاعات روز: وزارت صحت عامه‌ی کشور می‌گوید که یک واقعه‌ی جدید مثبت پولیو (فلج کودکان) در مربوطات ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان به ثبت رسیده است.

میرجان راسخ، مسئول آگاهی عامه‌ی برنامه‌ی محو پولیوی وزارت صحت عامه امروز (چهارشنبه، ۲۰ سنبله) به روزنامه اطلاعات روز گفت که این واقعه‌ی مثبت پولیو در روستای «ناقل» ترینکوت به ثبت رسیده است. به گفته‌ی او، قربانی این واقعه یک دختر ۱۴ ماهه است که برای همیشه فلج شده است.

آقای راسخ افزود که با ثبت این واقعه، در جریان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) رقم مجموعی واقعه‌های مثبت پولیو در افغانستان به ۱۶ واقعه و در ولایت ارزگان به هشت واقعه رسیده است.

به گفته او، از این ۱۶ واقعه‌ی مثبت پولیو، هشت واقعه‌ی آن در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، دو واقعه در قندهار و یک واقعه‌ی دیگر هم در ولایت شرقی کنر به ثبت رسیده است.

آخرین واقعات مثبت پولیو به تاریخ دهم سنبله در شهر ترینکوت و ولسوالی چوره‌ی ارزگان به ثبت رسیده بود که در آن دو کودک برای همیشه فلج شده بودند.

مسئول آگاهی عامه‌ی برنامه‌ی محو پولیوی وزارت صحت عامه تأکید کرد که تمامی این واقعه‌های مثبت پولیو در ساحاتی به ثبت رسیده است که دولت در آن جاها حاکمیت ندارد و واکسین محو پولیو نیز در آن ساحات تطبیق نمی‌شود.

آقای راسخ افزود که از سال ۲۰۱۸ بدینسو هیچ کارزاری برای محو پولی در این مناطق راه‌اندازی نشده است.

افغانستان، پاکستان و نیجریه تنها سه کشور در جهان‌اند که تا هنوز هم به‌عنوان کشورهای اندیمیک پولیو شناخته می‌شوند. این بیماری قابل تداوی نیست، اما قابل پیش‌گیری است و کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، برای همیشه فلج می‌شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of