شنبه ۲۴ جوزا ۱۳۹۳

محسنی: بیش از ۷۰ شکایت در کمیسیون شکایت‌ها ثبت شده‌‌اند

اطلاعات روز: نادر محسنی، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که ۷۷ مورد شکایت‌ از سوی ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در […]

اطلاعات روز: نادر محسنی، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید که ۷۷ مورد شکایت‌ از سوی ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در این کمیسیون ثبت شده‌اند. به گفته‌ی او، ٢۴ مورد این شکایت‌ها به‌صورت رسمی و کتبی در کابل و دفترهای ولایتی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده‌اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشور حوالی ساعت هفت صبح روز شنبه، ۲۴ جوزا آغاز شد و میلیون‌ها شهروند واجد شرایط در سراسر کشور به صورت گسترده در انتخابات شرکت کردند و به نامزد مورد نظرشان رای دادند. اما در این انتخابات نیز شماری از محل‌های رای‌ دچار کمبود برگه‌های رای‌دهی شدند.

براساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، در سراسر کشور ۱۳۳ محل رای‌دهی دچار کمبود برگه‌های رای‌دهی شدند، اما این کمیسیون برگه‌های رای‌دهی را به‌زودی به محل‌های رای ارسال کرده است. در همین حال، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید، ٥٣ مورد شکایت از طریق تیلفون در دفترهای این کمیسیون ثبت شده‌اند.

او اما مشخص نکرد که این شکایت‌ها دقیق مربوط به کدام ولایت‌های کشور است. محسنی افزود که این شکایت‌ها در مورد تمام شدن برگه‌های رای‌دهی، مداخله‌ی کارمندان حکومتی در روند انتخابات و مختل کردن روند رای‌دهی توسط برخی از افراد به ثبت رسیده است. او تأکید کرد، احتمال دارد ثبت آمار شکایت‌ها در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی افزایش یابد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در فضای امن و بدون کدام تهدید‌ جدی امنیتی در سراسر کشور برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی و نهایی این انتخابات به ترتیب به تاریخ ۱۱ و ۳۱ سرطان (ماه بعدی‌) از سوی کمیسیون مستقل انتخابات کشور اعلام شود.

انتخابات ریاست جمهوری پس از آن به دور دوم رفت که هیچ نامزدی بیش از ۵۰ درصد آرا را برای کسب کرسی ریاست جمهوری به‌دست نیاورد‌. مطابق قانون اساسی کشور، در این انتخابات هر نامزدی که بیش‌ترین آرا را کسب کند، رییس جمهوری آینده‌‌‌ی کشور شناخته می‌شود.

قرار است تا یک‌ماه دیگر در کشور برای نخستین بار قدرت سیاسی از یک رییس جمهوری منتخب به رییس جمهوری منتخب دیگر به شکل مسالمت‌آمیز انتقال یابد. حکومت اعلام کرده است که مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید با حضور مقام‌های دولتی بلند‌رتبه‌ی کشورهای خارجی در روز ششم عید سعید فطر برگزار خواهد شد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments