انفجار موتربمب در مرکز غور

وزارت داخله: در یک ماه گذشته ۱۸۰ غیرنظامی در حملات طالبان کشته شده‌اند

اطلاعات روز: وزارت داخله‌ی می‌گوید که در جریان ۲۷ روز گذشته ۱۸۰ غیرنظامی در نتیجه‌ی حملات و تحرکات تهاجمی طالبان در کشور کشته و ۳۷۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله سه‌شنبه شب (۲۹ میزان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که این تعداد غیرنظامیان در نتیجه‌ی یک‌هزار ۱۶۰ تحرک تهاجمی، ۱۷۰ انفجار ماین و ده حمله‌ی انتحاری طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته‌ی آقای آرین، در جریان ۲۷ روز گذشته، در ضدحمله‌ی نیروهای دولتی به جنگ‌جویان گروه طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده است.

سخن‌گوی وزارت داخله افزود که در این مدت ۸۴۰ جنگ‌جوی طالب کشته و ۳۸۵ جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند. همچنان ۴۰ طالب دیگر در این مدت بازداشت شده‌اند.

او در مورد تلفات نیروهای دولتی در درگیری با طالبان چیزی نگفت.

آرین گفت: «طالبان مسئول کشتار مردم اند. این گروه در هیچ مرحله به تعهدات خود پایبند نبوده است. زندانیان رهاشده‌ی طالب با وجود دست‌ماندن روی قرآن، بخشی از آن‌ها به میدان جنگ برگشتند. طالب بداند که بکُشد، کشته می‌شود.»

طالبان تا کنون در این باره چیزی نگفته است.

آمار وزارت داخله نشان می‌دهد که علی‌رغم ادامه‌ی مذاکرات صلح در دوحه، پایتخت قطر، تلفات غیرنظامیان در جریان یک ماه گذشته همچنان بلند بوده است.

هرچند خواست‌های زیادی از سوی دولت افغانستان و متحدان این کشور از طالبان مبنی بر کاهش خشونت و تن دادن به آتش‌بس مطرح شده است، اما طالبان تا کنون به این خواست‌ها تمکین نکرده‌اند.