کمیسیون حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر به حکومت: از حقوق شهروندان هندو و سیک کشور حفاظت جدی شود

اطلاعات روز: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نسبت به مهاجرات دسته‌جمعی اقلیت مذهبی و قومی هندو و سیک‌های کشور ابراز نگرانی کرده و از حکومت خواسته است که از حقوق آنان حفاظت «جدی» و «اثربخش» کند.

در اعلامیه‌ای که امروز (چهارشنبه، ۳۰ میزان) از سوی کمیسیون حقوق بشر به نشر رسیده، آمده است که اقلیت مذهبی و قومی هندو و سیک‌های افغانستان از دیرزمان به این طرف در وضعیت اضطرار قرار دارد.

در اعلامیه تأکید شده است که دولت براساس قوانین ملی و بین‌المللی متعهد به مراقبت از حقوق اقلیت‌ها است و مهاجرت دسته‌جمعی اقلیت‌های هندو سیک از کشور و هم‌اکنون از ولایت غزنی نیز نشان‌دهنده‌ی کوتاهی دولت در مراقبت از حقوق بشری و شهروندی آنان به‌ویژه حق حیات‌شان است.

کمیسیون حقوق بشر در بخشی از اعلامیه‌ی خود، همچنان خواهان توقف جنگ در کشور شده و گفته است که نباید شهروندان کشور بیشتر از این قربانی شوند، آسیب ببینند و مجبور به ترک کشور شوند.

کمیسیون حقوق بشر درحالی نسبت به مهاجرت دسته‌جمعی اقلیت قومی و مذهبی هندو و سیک‌های افغان ابراز نگرانی می‌کند که از چهارم اسد تاکنون دو گروه از این اقلیت قومی و مذهبی افغانستان را به مقصد هند ترک کرد.

آنان در سال‌های اخیر بارها مورد حملات تروریستی قرار گرفته و در مواردی نیز ربوده شده‌اند.