عکس: Balkis Press/ABACA/PA Images

وعده‌شکنی بریتانیا برای تخلیه کارمندان پیشین خود از افغانستان

روزنامه گاردین گزارش داده است که وعده‌ی دولت بریتانیا برای تخلیه کارمندان پیشین محلی این کشور در افغانستان تا اکنون عملی نشده است.

این روزنامه نوشته است که آن عده شهروندان افغانستان که نزدیک به یک سال پیش وعده‌ی اسکان مجدد در بریتانیا به آنان داده شده بود، در حالی‌که منتظر پاسخ دولت بریتانیا اند، با شکنجه و مرگ روبه‌رو هستند.

گاردین نوشته که براساس طرح اسکان مجدد شهروندان افغان (ACRS) که در ماه جنوری راه‌اندازی شد، حتا یک نفر از افغانستان پذیرفته و تخلیه نشده است.

طبق این گزارش، هدف از این طرح کمک به افغان‌هایی بود که برای دولت بریتانیا کار می‌کردند؛ از جمله کارکنان سفارت این کشور که اکنون در تهدید طالبان هستند.

گاردین نوشته است که بین پنج تا هشت کارمند در بخش اسکان پناه‌جویان افغانستانی در وزارت خارجه‌ی بریتانیا کار می‌کنند در حالی‌که در اوایل سال جاری ۵۴۰ نفر روی طرح اسکان آوارگان اوکراین کار می‌کردند.

منابع گفتند که «هیچ حسی وجود ندارد که افغانستان را در اولویت قرار دهد».

تلاش‌های بریتانیا برای تخلیه افغان‌های در معرض خطر در روزهای پس از سقوط کابل در آگوست ۲۰۲۱ هم به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت؛ زمانی که معلوم شد بسیاری از کسانی که برای بریتانیا یا در کنار آن کشور کار می‌کردند، پشت سر گذاشته شده‌اند.