اسماعیل مشعل

عفو بین‌الملل نیز خواستار رهایی فوری اسماعیل مشعل از بند طالبان شد

پس از ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان، سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار رهای فوری و بدون قیدوشرط اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه از بند طالبان شده است.

سازمان عفو بین‌الملل جمعه شب (۱۴ دلو) در رشته‌توییتی، بازداشت اسماعیل مشعل را که به‌گفته‌ی این سازمان در برابر نقض حقوق زنان توسط طالبان اعتراض مسالمت‌آمیز می‌کرد، «خودسرانه» خوانده و آن‌را محکوم کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل نوشته است که طالبان به شدت در حال سرکوب منتقدانی هستند که جرأت می‌کنند صحبت و نظریات‌شان را به‌صورت مسالمت‌آمیز بیان کنند. از نظر عفو بین‌الملل، این عملکرد طالبان در تضاد کامل با تعهدات افغانستان تحت قوانین و معیارهای بین‌المللی حقوق بشر است.

این سازمان در ادامه نوشته است: «طالبان باید فورا و بدون قیدوشرط استاد مشعل را که صرفا به‌خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و تجمع در بازداشت است، آزاد کند.»

پیشتر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان نیز در مورد بازداشت اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط او شده بود.

این درحالی است که اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه روز گذشته از سوی طالبان در کابل بازداشت شد. او از چند روز به این طرف در اعتراض به ممنوعیت آموزش دختران، به دوست‌داران کتاب در جاده‌های کابل کتاب هدیه می‌داد.

مشعل قبلا در یک برنامه زنده تلویزیونی در واکنش به ممنوعیت آموزش زنان، اسناد تحصیلی‌اش را نیز پاره کرده و گفته بود در کشوری که دختران اجازه‌ی تحصیل نداشته باشد، او نیز دست از تدریس بر می‌دارد.

عبدالحق حماد، رییس نظارت بر نشرات رسانه‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه معترض به منع آموزش دختران در افغانستان را به «اقدامات تحریک‌آمیز» در برابر نظام طالبان متهم کرده است.

حماد پنج‌شنبه شب در رشته‌توییتی نوشته است که اسماعیل مشعل خبرنگاران زیادی را دور خودش جمع کرده و بر روی جاده ازدحام ایجاد کرده بود. او بازداشت مشعل را تأیید کرده و نوشته است: «نهادهای امنیتی او را برای تحقیق برده‌اند.»