مجلس نمایندگان: به جای طرح تعویق به تأمین امنیت انتخابات تلاش کنید

 

نمایندگان پارلمان ‌در اولین روز کاری خود پس از رخصتی‌های تابستانی به پیش‌نهادی مبنی بر تعویق انتخابات تا سال 2018 واکنش نشان دادند. آن‌ها گفتند که حکومت باید برای تأمین امنیت انتخابات تلاش کند.

تعدادی از موسفیدان و متنفذان قومی ‌روز سه‌شنبه هفته‌ی گذشته در یک گردهم‌آیی در کابل، خواستار تعویق انتخابات تا سال 2018 شدند. آن‌ها گفتند که به دلیل ناامنی‌ها برگزاری انتخابات عادلانه ممکن نیست. اما پارلمان در این مورد واکنش نشان داد.

سرور عثمانی، نماینده‌ی ولایت فراه در جلسه‌ی عمومی ‌روز شنبه (16 سنبله) گفت: «از حنجره‌ی بعضی شخصیت‌ها شنیده می‌شود که قدرت حاکمیت ‌تا 2018 باید باشد. من نمی‌دانم آیا این‌ها به دموکراسی معتقدند؟ به اراده‌ی مردم معتقدند؟ قانون اساسی را قبول دارند؟ چرا این‌ها به اراده‌ی مردم احترام ندارد؟» این نماینده‌ی پارلمان تأکید کرد که حکومت باید از تمام امکانات برای تأمین امنیت انتخابات استفاده کند و زمینه‌ی انتقال مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی را فراهم نماید.

عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان نیز تأکید کرد که کمیسیون انتخابات باید زمینه‌ی دست‌رسی مردم را به کارت رای‌دهی در مناطق دوردست فراهم کند تا همه‌ی مردم در روز انتخابات رای بدهند. آقای ابراهیمی ‌گفت: «کمیسیون مستقل انتخابات را دعوت کنیم. ضمن این که گزارش کارهای آن‌ها را می‌شنویم، نیازمندی مردم را در مورد توزیع کارت رای‌دهی که کافی نیست‌ و وقت بسیار کم مانده است [به آن‌ها می‌رسانیم]».

افزایش نا‌امنی‌ها

نمایندگان پارلمان از افزایش نا‌امنی شکایت کردند و خواستار اقدام جدی برای تأمین امنیت، به‌خصوص در شاهراه‌های افغانستان شدند. محمد نعیم لالی حمیدزی، نماینده‌ی ولایت قندهار گفت، مناطق مرزی این ولایت نسبت به گذشته ناامن‌تر شده‌اند. حمیدزی گفت، در قندهار تقریبا حکومت وجود ندارد: «خط‌های [مرزی] که ما با پاکستان و ایران به آن اشاره می‌کنیم، بسیار نزدیک شده‌اند. حالا مناطق ما وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی شده‌اند».

غلام حسین ناصری، نماینده‌ی ولایت میدان‌-‌وردک نیز از افزایش ناامنی در این ولایت سخن گفت. ناصری یادآور شد که زندگی مردم در این ولایت مصئون نیست و باید تدبیری برای آن سنجیده شود: «میدان‌-‌وردک باتلاقی شده برای مردم، تمام ولسوالی‌هایش». این نماینده‌ی پارلمان گفت نهادهای امنیتی باید به وضعیت بد امنیتی در میدان‌-‌وردک رسیدگی کنند. «دویچه‌وله»

 

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *