پاکستان ملا برادر را پس از سه سال زندان آزاد می کند

 

شماری از رسانه‌های پاکستان به نقل از سرتاج عزیز، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امورد خارجی و امنیت ملی، نوشته‌اند که ملا برادر، فرد شماره دوم گروه طالبان و معاون ملا عمر رهبر این گروه، آزاد خواهد شد. مقام‌های پاکستانی دقیقا مشخص نکرده‌اند که چه زمانی ملا برادر را آزاد خواهند کرد؛ اما آن‌چه در سانه‌های پاکستان منتشر شده، این است که ملا برادر در ماه سپتامبر آزاد می‌شود.

آن‌چه از سرتاج عزیز در رسانه‌های پاکستانی نقل شده این است که گفته، موضوع آزادی ملا برادر در حال بررسی است. معظم خان، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی پاکستان نیز گفته است که پاکستان متعهد به تسهیل روند صلح افغانستان به رهبری خود افغان‌ها است و با تمام توان در این راستا تلاش می‌کند که آزادی ملا برادر از جمله اقدامات جدی در مورد است.

نصیره محب، خبرنگار بی‌بی‌سی در پشاور پاکستان می‌گوید، باور در پاکستان این است که ملا برادر با نفوذ قابل توجهی که در میان طالبان دارد، نقش اساسی و کلیدی در روند مذاکرات صلح افغانستان و آمریکا با طالبان نیز خواهد داشت. آزادی ملا برادر یکی از مسایل مطرح در گفت‌وگوهای اخیر بین مقامات افغانستان و پاکستان در سفر اخیر حامد کرزی به اسلام‌آباد نیز بوده است. هرچند از نتایج این سفر به صورت رس‌می‌چیزی اعلام نشد.

ملا عبدالغنی برادر که از او به نام رییس شورای کویته‌ نیز نام برده می‌شد، در سال ۲۰۱۰ میلادی در جریان عملیات مشترک نیرو‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سی‌آی‌ای و نیرو‌های امنیتی پاکستان در شهر کراچی مرکز ایالت سند بازداشت شد.

به دنبال بازداشت ملا برادر، بارها در مطبوعات افغانستان و پاکستان، از تمایل ملا برادر به روند صلح سخن گفته شد. عده‌ای به این باورند که ملا برادر پس از آن بازداشت شد که تماس‌هایی با دولت افغانستان برقرار کرد. عده‌ای از کارشناسان اقدام آمریکا در بازداشت ملا برادر در کراچی را بی‌نتیجه می‌دانند؛ زیرا به اعتقاد آنان طالبان با بازداشت ملا برادر تضعیف نشد؛ اما روند صلح با چالش جدی مواجه شد.

هنوز مشخص نیست اگر ملا برادر آزاد شود، در پاکستان باقی خواهد ماند یا نه؟ نصیره محب، خبرنگار بی‌بی‌سی در پشاور می‌گوید، شماری از رسانه‌های پاکستانی نوشته‌اند که ملا برادر بعد از آزادی، به کشور سو‌می ‌فرستاده خواهد شد و شماری از رسانه‌ها از ترکیه و عربستان سعودی به عنوان کشورهای‌ میزبان احتمالی ملا برادر نام برده‌اند. از همین حالا حدس و گمان‌هایی در مورد نقش رهبری کننده‌ی او در مذاکرات بعدی بین طالبان، آمریکا و افغانستان نیز، در رسانه‌های پاکستانی برسر زبان‌ها افتاده است.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *