دمپسی: توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان تا اکتبر مشخص شود

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سفری به کابل، گفته که سرنوشت توافقنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا باید تا اکتبر آینده مشخص شود.

آقای دمپسی به دنبال دیدار با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، در گفتگویی با خبرنگاران در سفارت آمریکا در کابل تاکید کرد که تا پیش از پایان ماموریت فعلی ناتو در افغانستان مسایل مربوط به این موضوع روشن شود.

او افزود: “از نظر نظامی، مایلم از حالا تا ماه اکتبر، در چارچوب توافقنامه امنیتی دوجانبه، شناختی روشن‎تر از آینده داشته باشم.”

“چرا می گویم تا اکتبر؟ زیرا ما می‌خواهیم تا اکتبر سال ٢٠١٤ یعنی تقریبا نود روز قبل از انقضای ماموریت فعلی ناتو و آغاز مرحله‎ای که ناتو آن را “حمایت قاطع” می‎نامد، چارچوبی پایدار در اختیار داشته باشیم.”

“به این ترتیب، اکتبر سال ٢٠١٣ کمابیش حدود یک سال قبل از این تاریخ است و توصیه من از لحاظ نظامی این است که باید تلاش کنیم تا حدود یک سال مانده به زمان پیاده شدن ترتیبات جدید، تا حد امکان، وضوح و قطعیت بیشتری در این زمینه به دست آوریم.”

اما در اطلاعیه‌‎ای که از طرف دفتر آقای کرزی به دنبال دیدار او با رئیس ستاد ارتش آمریکا منتشر شد، آمده که رئیس جمهوری افغانستان از آمادگی مشروط خود برای امضای این توافقنامه سخن گفته است.

بر اساس این اطلاعیه، آقای کرزی در دیدار با آقای دمپسی گفته که علاقمند امضای توافقنامه درازمدت امنیتی بین کابل و واشنگتن است، مشروط بر این که این توافقنامه منجر به تامین صلح و امنیت، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود و کشورش را هم “نیرومند و متحد” کند.

گزینه صفر وجود ندارد

رئیس ستاد ارتش آمریکا همچنین گفت که “گزینه صفر” یا خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان در دستور کار او نیست.

پیش از این برخی رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند که اگر توافقنامه دوجانبه امنیتی بین کابل و واشنگتن به امضا نرسد، مقام‌های آمریکایی در باره خروج کامل نیروهای خود از افغانستان فکر خواهند کرد.

مارتین دمپسی گفت: “من گزینه صفر روی دست ندارم. کسی از من نخواسته که برای گزینه صفر آمادگی بگیرم. من گزینه صفر را توصیه نمی‎کنم. گزینه صفری وجود ندارد.”

این نخستین سفر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به افغانستان پس از تعلیق گفتگوهای دوجانبه درباره پیمان امنیتی میان دو کشور از سوی دولت حامد کرزی است.

به دنبال گشایش دفتر گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در ۲۸ جوزا/خرداد، دفتر آقای کرزیکلیکاعلام کرد که این گفتگوها ، به دلیل تناقض میان گفتار و عمل ایالات متحده آمریکا در مورد روند صلح، از جانب افغانستان به تعلیق درآورده شد.”

هر چند آقای کرزی پیش از آن بارها بر این امر تاکید داشت که گروه طالبان باید برای پیش برد گفتگوهای صلح نشانی مشخصی داشته باشد، اما پس از گشایش این دفتر، آن را “توطئه” خواند.

یک هفته پیش کریم خرم رئیس دفتر آقای کرزی گشایش دفتر طالبان در قطر را “کلیکتوطئه‎ای برای تجزیه افغانستان” خواند، اما جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در افغانستان این اظهارات را “کلیکمزخرف و بی اساس” دانست.

دفتر گروه طالبان در قطر در حال حاضر به صورت موقت بسته است.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *