مشاوره: کنترول نیاز جنسی

مشاوره:

کنترول نیاز جنسی

سوال‌: می‌خواهم از شهوتم کاسته شود‌، چه راه‌هایی را پیش‌نهاد می‌کنید؟

جواب‌: هر موجود جانداری بعد از رسیدن به مراحلی از رشد به دلایل کار کرد‌های هورهونی و غددی‌، به مسایل جنسی توجه نشان داده و دچار علایم و احساسات‌ شهوانی می‌گردد و این نه فقط در انسان و حیوان، که حتا در بقیه‌ی جانداران‌، گیاهان و‌..‌. نیز به چشم می‌خورد‌. طبیعی است که مسئله‌ی جنسی خود‌به‌خود یک مسئله‌ی معمولی در زندگی ما به شمار می‌رود، و‌لی متأسفانه در دنیای به‌شدت مادی کنونی‌، برخی برای رسیدن به اهداف خود و دست‌یابی به سود و منفعت مادی از این قضیه بهره‌برداری کرده و آن را وسیله و چماقی برای نابودی دیگران قرار می‌دهند.

نیاز جنسی مانند همه‌ی نیازهای دیگر انسان می‌باشد، با این تفاوت که این نیاز به مصرف نمی‌رسد که ما مجددا به آن نیاز پیدا کرده و مجبور باشیم که آن را به هر صورت ممکن چارج نماییم‌، بلکه این نیاز از سن بلوغ بروز کرده و آرام آرام رو به ازدیاد می‌گذارد و در حدود 18 سالگی به اوج خودش رسیده و سپس نورمال‌تر شده و به صورت عادی و طبیعی در می‌آید.

حالت شهوت مانند خشم و غضب است که یکی از نیروهای موجود در وجود ما‌ست و ما از قدرت و توان کنترول آن برخوردار می‌باشیم‌، اگر به آن اجازه‌ی جولان دادن بدهیم، زیاد شده و به حد غیر‌قابل کنترول می‌رسد و اما اگر با آن منطقی و طبیعی برخورد نماییم، به‌راحتی قابل مهار می‌باشد. بر‌این اساس برای کنترول قوای جنسی و تحت سلطه در آوردن آن  می‌توانیم روش‌های زیر را به کار ببریم‌:

1-    کنترول بدن یا جسم‌: اصل این است که بتوانیم جسم را تحت کنترول خود در آوریم.

2-    کنترول مغز‌: کنترول جسم امکان ندارد مگر این که مغز را کنترول نماییم‌.

3-    کنترول قلب‌: قلب که شامل احساسات‌، عواطف و‌.‌.‌. می‌شود‌، موجب شکوفایی مغز یا عقل خواهد شد‌.

4-    کنترول چشم‌: چشم انسان نقش زیادی در این زمینه دارد‌. با تمرین می‌توانیم دید چشم را به‌راحتی در اختیار بگیریم‌. نگاه کردن و آزاد گذاشتن آن مشکل اصلی ماست‌. تمرین کنیم تا بر نگاه تسلط یابیم.

5-    کنترول افکار‌: افکار زمینه‌ی بروز بسیاری از مشکلات را فراهم می‌کند‌. تخیل‌، اندیشه‌، تصور و‌.‌.‌. با تمرین تحت کنترول در‌آمده و می‌تواند در جهت مثبت به کار رود‌.

6-    کنترول زبان‌: زبان نقش تعیین کننده در مسایل زندگی انسان دارد‌. بکوشیم در به کار بردن آن محتاط باشیم‌.

7-    روابط‌: نشست و برخاست و رفت و آمد و دوستی با افراد سالم موجب سلامتی ما خواهد شد‌.

8-    تمرکز‌: تمرکز با کنترول فکر به وجود می‌آید‌. اگر هر روز دقایقی به یک چیز، مثل یک عدد سیب، خیره شده و فقط به آن بیندیشیم‌، آرام آرام می‌توانیم دقایق آن را بالا برده و در تمام مراحل زندگی‌مان از این روش مفید استفاده کنیم‌. تمرکز روش قدرت‌مندی در رسیدن به موفقیت می‌باشد‌.

9-    رفت و آمد‌: کم‌تر  با جنس مخالف مراوده نماییم و آن را به حد ضرورت برسانیم.

10-        کنترول پا‌: سعی کنیم از تردد در مناطق شلوغ، خصوصا از محل‌های تجمع و تردد زنان و دختران دوری نماییم.

11-        صحبت: صحبت کردن صرف با جنس مخالف نیز یک نوع ارضای جنسی می‌باشد و لازم است در محدودیت و دوری از آن بکوشیم.

12-        تصاویر و عکس‌: تصاویر و عکس و‌… نقش زیادی در تحریک جنسی دارند. باید خود را به ندیدن این نوع وسایل اقناع کنیم‌.

13-        برنامه‌ریزی‌: لازم است برای استفاده از جوانی و عمرمان برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم و به آن عمل نماییم‌.

14-        سرگرمی‌: سرگرمی‌های خطرناک راهی است برای شیطنت‌های آینده و در مقابل سرگرمی‌های سالم همان اندازه مفید و انرژی‌بخش است. برای استفاده‌ی مفید از فرصت‌ها بکوشیم‌.

15-        کار و تلاش‌: آدم عاقل تلاش می‌کند با پرداختن به کار‌های مفید آینده‌ی خودش را تضمین نماید‌.

16-        دوری از تنهایی‌: سعی کنیم در حد امکان از تنهایی دوری کنیم‌.

17-        منطقی بودن‌: منطقی بودن موجب می‌شود که انسان دور‌اندیشانه به آینده بنگرد و نه به موقعیت‌های لحظه‌ای‌.

18-        ایمان‌: ایمان موجب دوری از فساد و آلودگی می‌باشد‌. باید انگیزه‌های دینی را در خود تقویت کنیم تا قدرت راندن و دور کردن شیاطین را از خود داشته باشیم‌.

19-        روزه‌: روزه برای بسیاری از درد‌های بی‌دوا ‌درمان مفید است‌.

20-        حمام آب سرد‌: آب سرد ما را سرد کرده و داغ‌ شهوت را از بین می‌برد‌.

21-        برنامه‌ی غذایی‌: برخی از غذا‌ها مقوی شهوت می‌باشند‌؛ هم‌چون ادویه و پیاز و‌.‌.‌. و برخی آن را فرو می‌نشاند، مثل سبزیجات‌. کم کردن گوشت و مانند آن نیز به نفع انسان است‌.

ورزش‌: ورزش برای همه واجب و لازم می‌باشد و بسیار مفید‌. پیاده‌روی‌، کوه‌پیمایی‌، در جا دویدن‌، بایسکل‌سواری‌، طناب زدن و‌.‌.‌. مفت و بی‌هزینه بوده، ولی موجب نشاط و سلامتی و‌.‌.‌. انسان می‌گردد‌.