سکینه یعقوبی برنده‌ی جایزه‌ی یک میلیون دالری «اوپس» شد

سکینه یعقوبی، رییس انستیتوت آموزشی افغان برنده‌ی جایزه‌ی یک میلیون دالری «اوپس» در سال ۲۰۱۳ شد. این جایزه به کسانی داده می‌شود که برای حل مشکلات جامعه‌ی‌شان کاری انجام داده باشند. فعالیت انسان‌دوستانه و اجتماعی آن‌ها باید در عرصه‌ی مبارزه با فقر، بی‌سوادی، گرسنگی، بیماری و بی‌عدالتی صورت گرفته باشد.
«مرکز برکلی دانشگاه جورج تاون برای دین، صلح و امور جهانی» در امریکا این جایزه را به خاطر فعالیت‌های چندین ساله‌ی خانم سکینه یعقوبی در عرصه‌ی آموزش و پرورش و بهداشت به او داده است. سکینه یعقوبی پس از حضور نیروهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق در کشور، به امریکا رفت‌ و تحصیلات خود را در دانشگاه کالیفورنیا در استوکتون انجام داده است. او کارشناسی ارشد در رشته‌ی صحت عمومی از دانشگاه لوما لیندا دارد.
خانم یعقوبی برای یک سال در دانشگاه دیترویت کار کرده و بعدا از سوی کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ استخدام شده است. آغاز فعالیت‌های اجتماعی و بشردوستانه‌ی او از همین جا شروع می‌شود، زمانی که او به اردوگاه‌های مهاجرین افغان در پاکستان می‌رود.
او با درک اهمیت آموزش و پرورش، به همکاری عالمان دین، کلاس‌های درسی را راه‌اندازی کرد که به‌زودی در آن بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز ثبت نام کردند. در سال بعد سکینه ۱۵ مکتب برای ۲۷ هزار دانش‌آموز با حمایت مالی کمیته‌ی بین‌المللی مهاجرین ایجاد کرد. او تمام مدارس را نظارت می‌کرد، معلمان را آموزش می‌داد و مسایل بهداشتی و صلح را در مضامین درسی آنان گنجانده بود.
وقتی کمیته‌ی بین‌المللی مهاجرین در سال ۱۹۹۵ با کمبود بودجه مواجه شد، مدارس بسته شدند و خانم یعقوبی، انستیتوت آموزش افغان را با ۲۰ هزار دالر شخصی خودش تأسیس کرد. فعالیت‌های خانم یعقوبی، گسترش یافت و اکنون او با جواز رسمی از وزارت‌های صحت‌، معارف‌، امور زنان و کار و امور اجتماعی در ولایات کابل و هرات فعالیت می‌کند.
انستیتوت آموزشی افغان اکنون ۵۲ مرکز آموزش ابتدایی، عالی، فرهنگ و هنر و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی تأمین معیشت دارد. دولت افغانستان به این نهادها هیچ‌گونه کمک مالی نمی‌کند و تمام خدمات این مراکز رایگان است. تربیت معلم و خدمات آموزشی و بهداشتی برای زنان و کودکان از مهم‌ترین فعالیت‌های این نهاد است که با بودجه‌ی ۱.۷ میلیون دالر با ۴۸۰ کارمند فعال است.
خانم سکینه یعقوبی می‌گوید که از جایزه‌ی اوپس برای گسترش فعالیت‌های انستیتوت آموزشی افغان استفاده خواهد کرد. آرزوی او، افغانستانی آزاد با شهروندان تحصیل کرده است. «بی‌بی‌سی»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.