کارشناسان منطقه: افغانستان پس از 2014 یک کشور بی‌طرف باشد

گروهی از متخصصان و کارشناسان از پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و هند گزارش مشترکی را زیر نام «افغانستان پس از سال 2014» منتشر کردند. این آگاهان طرحی را برای یک افغانستان با‌ثبات تا سال 2024‌ ارائه نموده‌اند.
حدود 40 تن از متخصصان و کارشناسان سرشناس منطقه از افغانستان، پاکستان، ایران، چین، جمهوری‌های آسیای میانه و روسیه پس از یک و نیم سال بحث و گفت‌وگو اعلامیه‌ای را در مورد تبدیل شدن افغانستان به یک کشور با‌ثبات تا سال 2024 به نشر رساندند.
بحث‌ها و گفت‌وگوهای گروه‌های پالیسی این کشورها توسط «بنیاد فریدریش ایبرت» آلمان مدیریت شده است. محمود صیقل، یکی از اعضای گروه کارشناسان افغانستان روز یک‌شنبه (26 عقرب 1392) در کنفرانسی در کابل گفت: «هدف ما این است که چطور افغانستان موازی با امضا شدن موافقت‌نامه‌ی امنیتی با امریکا‌ و موازی با دهه‌ی تحول تا سال 2024، به یک کشور بی‌طرف پایدار تبدیل شود».
به باور این کارشناسان، افغانستان در منطقه‌ای قرار دارد که امنیت سه منطقه، یعنی آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و منطقه‌ی خلیج فارس به ثبات در افغانستان بستگی دارد. این گروه گفته است هرگاه افغانستان به یکی از این سه منطقه نزدیک شود، مناطق دیگر از خود عکس‌العمل نشان می‌دهند و افغانستان را به بحران می‌کشانند.
هارون امین، سفیر پیشین افغانستان در جاپان و عضو گروه پالیسی افغانستان در این کنفرانس گفت، با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، این کشور نباید دچار خلای امنیتی شود. امین در مورد طرح گروه متخصصان گفت: «طرح ما ده ساله است. در اختتام این ده سال، قابلیت‌های افغانستان بلند می‌رود. افغانستان تمام پیمان‌های استراتژیک خود را طوری بسازد که افغانستان بی‌طرف باشد. منطقه قبول کند که نمی‌خواهد در افغانستان مداخله کند و دنیا، به‌شمول ملل متحد، این طرح را تطبیق کند».
عبدالله حکیم، عضو گروه پالیسی تاجیکستان در این کنفرانس گفت که افغانستان و تاجیکستان موافقت‌نامه‌ی همکاری‌های امنیتی و اقتصادی امضا کرده‌اند که براساس آن دو کشور شریک تجارتی و اقتصادی می‌باشند: «دولت قانونی و مرکزی افغانستان تنها نیرویی است که تاجیکستان با آن همکاری می‌کند […] افغانستان شریک مهم امنیتی، اقتصادی و بخش انرژی [است]، و در نهایت تأکید بر احیای اقتصادی و اجتماعی افغانستان می‌باشد».
خالد عزیز، عضو گروه پالیسی پاکستان بر مستقل بودن افغانستان تأکید ورزید. او گفت که باید به افغانستان و سایر کشورهای منطقه اجازه داده شود تا حکومت‌داری و اقتصاد خود را رشد دهند. عزیز گفت: «این اعلامیه به نظر من حل بی‌اعتمادی و تسلط جغرافیایی است. بعضی از مسایل این اعلامیه، نه گفتن به تروریزم، افراط‌گرایی و نظامی‌گری می‌باشند».
کارشناسان عضو گروه پالیسی تأکید کردند که افغانستان باثبات سبب رشد تجارت بین آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و منطقه‌ی خلیج فارس خواهد شد و این موضوع منجر به بهبود امنیت در منطقه می‌گردد. اعضای گروه پالیسی این کشورها گفتند که گفت‌وگوها در مورد امنیت منطقه‌ای ادامه خواهند یافت و تلاش خواهد شد تا طرح‌های این گروه در اختیار تمام کشورهای منطقه قرار داده شود و از آن حمایت صورت گیرد. «دویچه وله»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.