میلیاردها دالر کمک امریکا حیف‌و‌میل شده است

جان سوپکو، بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان می‌گوید که بخش بزرگی از کمک‌های کشورش در افغانستان به هدر رفته است. او از حیف‌و‌میل میلیاردها دالر کمک امریکا در کشور اظهار نگرانی کرده و هشدار داده که این مسئله پشتیبانی مردم امریکا را از جنگ افغانستان کم‌تر ساخته است. بازرس امریکایی در گزارش تازه‌ای گفته است که در 12 سال گذشته، ایالات متحده‌ی امریکا 93 ملیارد دالر را در بخش بازسازی در افغانستان مصرف کرده است.

در این گزارش هم‌چنان آمده است که حتا هزاران دالر از این پول‌ها به جیب طالبان رفته است. پیش از این نیز این بازرس امریکایی در گزارش به کنگره‌ی این کشور از حیف‌و‌میل میلیارد‌ها دالر امریکایی در کشور سخن گفته بود. او گفته بود، حتا قراردادهای بازسازی که امریکا در افغانستان بسته است، جای دقیق شان معلوم نیست.

پیش‌تر، رییس جمهور کشور نیز از فساد در قراردادی‌های امریکا در افغانستان سخن گفته بود. آقای کرزی گفته بود که بیش‌تر این پول‌ها دو‌باره به امریکا بر می‌گردند. با این حال، سیگار نیز گزارش اخیر جان سوپکو را تأیید کرده و از دولت امریکا خواسته است که به مالیه‌دهندگان این کشور پاسخ دهد.

پیش از این دولت امریکا، افغانستان را فاقد توان‌مندی‌های مصرف پول‌های کمک شده اعلام کرده بود و به همین دلیل حد اکثر کمک‌ها در 12 سال گذشته از طریق کمک‌ کننده‌های خارجی به مصرف می‌رسید. در گزارش بازرس امریکا، ساخت تأسیسات نظامی ‌به ارزش ۳۴ میلیون دالر در ولایت هلمند، مصرف ۷۷ میلیون دالر برای خریداری 18 هواپیمای سویسی و چرخ‌بال‌های روسی و 11.5 میلیون دالر‌ ساخت چهار زباله‌سوز دریک پایگاه نیروهای امریکایی، از موارد حیف‌و‌میل کمک‌ها به شمار رفته است. درگزارش گفته شده که از این مکان‌ها و وسایل حتا یک‌بار استفاده نشده است.

با این حال، محمد یاسین عثمانی، ریس کمیته‌ی مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز، حیف‌و‌میل پول‌های امریکا را در کشور تأیید کرده است. آقای عثمانی می‌گوید که مقصر اصلی در قدم اول خود ماییم؛ یعنی زمانی که وزارت مالیه تفاهم‌نامه‌ی مالی با کمک‌ کننده‌ها‌ را امضا می‌کند، چرا در این تفاهم‌نامه‌ها روشن نمی‌کنند که کمک‌ها باید مطابق به اولویت‌های افغانستان صورت بگیرد و این کمک‌ها در هماهنگی دولت تطبیق شود؟

دولت امریکا نزدیک به ۹۳ میلیارد دالر در بازسازی افغانستان مصرف کرده است. این مقدار پول تقریباً مساوی به مصارفی است که حکومت امریکا در داخل این کشور در بخش شاهراه‌ها، میدان‌های هوایی و دیگر پروژه‌های حمل‌ونقل هزینه کرده است.

درهمین حال، وزارت دفاع امریکا با برخی ازیافته‌های بازرس ویژه‌ی کشورش در امور بازسازی افغانستان موافقت نشان می‌دهد‌. وزارت دفاع امریکا گفته است که تلاش می‌کند تا جلو کار برخی از پروژه‌ها را که کار آن جریان دارد، بگیرد.(بخدی)

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *