نگرانی از «قرارداد امریکایی‌ها با حامیان طالبان»

یک اداره‌ی نظارتی ایالات متحده‌ی امریکا گفته است که اردوی این کشور تقاضای جلوگیری از بستن قرارداد با 43 فرد و شرکت را با وجود اطلاعاتی در مورد حمایت آن‌ها از طالبان و دیگر دشمنان امریکایی‌ها، رد کرده است.

جان ساپکو، بازرس کل ویژه‌ی بازسازی افغانستان یا مسوول اداره‌ی نظارتی (سیگار) گفته است که از رد تقاضایش برای جلوگیری از بستن قراردادهای حکومت با حامیان طالبان، شبکه‌ی حقانی و القاعده نگران است. ساپکو در مقدمه‌ی گزارش سه‌ماهه‌ی دفترش در مورد تلاش‌های بازسازی ایالات متحده در کشور نوشته است: «من عمیقاً از این رنج می‌کشم که نظامیان ایالات متحده‌ی امریکا می‌توانند بر تروریست‌ها و حامیان آن‌ها حملات شان را ادامه دهند و حتا آن‌ها را بکشند؛ اما برخی در حکومت امریکا معتقد اند که ما نمی‌توانیم از بستن قراردادهای حکومتی با عین افراد جلوگیری کنیم».

در گزارش گفته می‌شود که «سیگار» به 43 مورد اشاره نموده است که اکثر آن‌ها افغان می‌باشند. این اداره از اردوی ایالات متحده‌ی امریکا خواهان تعلیق‌ یا جلوگیری از بستن قرارداد با آن‌ها شده است: «با وجود اطلاعات تأییدی مشرح که نشان می‌دهد این افراد‌ یا نهادها برای شورشیان افغانستان حمایت‌های مادی فراهم می‌سازند، همه‌ی توصیه‌های ما رد شده‌اند».

در این گزارش سه‌ماهه‌ی اداره‌ی نظارتی گفته شده است: «به عبارت دیگر، آن‌ها شاید دشمنان ایالات متحده‌ی امریکا باشند؛ اما این کافی نیست تا مانع عقد قرارداد با آن‌ها شویم».

سخن‌گوی اردوی ایالات متحده‌ی امریکا گفته است که گزارش ارائه شده توسط «سیگار» یا بازرس کل ویژه‌ی بازسازی افغانستان، بر اظهارات منابعی بدون ذکر نام آن‌ها و دریافت‌های وزارت تجارت در مورد این شرکت‌ها استوار می‌باشد. به گفته‌ی او، چنین منابعی برای رد قرارداد با این اشخاص و مؤسسات کافی نیست.

ماتیف بورک، سخن‌گوی اردوی ایالات متحده‌ی امریکا گفت: «شعبه‌ی کشف تقلبات اردو در اواخر سال گذشته 43 توصیه را به دست آورد و ارزیابی کرد. اما مطابق به لایحه‌ی فدرال برای دست‌یابی به معاملات، این گزارش حاوی شواهد تأییدی کافی برای به تعلیق در آوردن ‌یا جلوگیری از قراردادها نبود».

هیچ یک از افرادی که گفته شده قرارداد با آن‌ها به تعلیق درآید یا قطع شود، در گزارش «سیگار» مشخص نگردیده است. هم‌چنان در مورد کار این قراردادی‌ها شرح داده نشده است. اداره‌ی «سیگار» گفته است که این قراردادها اضافه از 150 میلیون دالر را در بر می‌گرفت و بیش از 80 درصد این قراردادی‌ها افغان‌ها و بقیه از منطقه بودند.

اداره‌ی نظارتی «سیگار» معمولاً خواستار تعلیق یا لغو قرارداد با آن اشخاص و شرکت‌هایی می‌شود که شواهدی در مورد خلاف‌کاری آن‌ها مانند دزدی از نیروهای امریکایی یا قبول رشوه وجود داشته باشد. از سال 2008 به این سو، این روند نظارتی منجر به تعلیق 59 قرارداد و قطع 68 قرارداد دیگر شده است.

100 ملیارد دالر کمک

بعد از حدود یک‌دهه جنگ، کمک‌های بازسازی ایالات متحده‌ی امریکا به افغانستان به 100 میلیارد دالر می‌رسد. بسیاری از این کمک‌ها در آموزش اردوی کشور مصرف می‌شود. اداره‌های فدرال از کانگرس ایالات متحده‌ی امریکا تقاضا نموده‌اند که بالغ بر 10.7 میلیارد دالر را برای برنامه‌ی بازسازی افغانستان در سال مالی امسال تصویب کند که در ماه اکتوبر شروع می‌شود.

یکی از قوانین ایالات متحده‌ی امریکا حاکی است که از واریز شدن پول قراردادهای ایالات متحده‌ی امریکا به جیب جنگ‌جویان جلوگیری شود. اما «سیگار» در گزارش ماه اپریل‌اش گفته است، ضعفی که در اداره‌ی این امور وجود دارد، این خطر را ایجاد کرده که باز هم دالرهای امریکایی به جیب کسانی سرازیر شود که علیه امریکایی‌ها فعالیت می‌کنند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *