چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۳

دیمپسی: نیروهای امنیتی افغان را توان‌مند می‌سازیم

اطلاعات روز: جنرال مارتین دیمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اعلام کرده است که کشورش نیروهای امنیتی افغانستان را تا پایان سال ۲۰۱۶ برای مبارزه با ترورزیم […]

اطلاعات روز: جنرال مارتین دیمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اعلام کرده است که کشورش نیروهای امنیتی افغانستان را تا پایان سال ۲۰۱۶ برای مبارزه با ترورزیم تقویت و قدرت‌مند خواهد کرد. او هم‌چنان می‌گوید که امریکا در دو سال آینده تلاش خواهد کرد‌ تا نیروهای امنیتی افغانستان را قابل اعتماد و توان‌مند بسازد.

به گفته‌ی او، امریکا برای عملی کردن این کار وقت و امکانات کافی در اخیتار دارد. این اظهارات دیمپسی در حالی مطرح می‌شوند که قرار است پس از پایان سال ۲۰۱۴، در حدود ۹۸۰۰ سرباز امریکایی برای مبارزه با تروریزم و آموزش نیروهای امنیتی در کشور باقی بمانند.

باراک اوباما به‌تازگی برنامه‌ی خود در خصوص حضور نیروهای امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان را اعلام کرد. براساس این برنامه، پس از پایان سال ۲۰۱۴، در حدود ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند و این رقم تا پایان سال ۲۰۱۵ به نصف می‌رسد.

با این حال، جنرال مارتین دیمپسی‌ گفته است که در پایان سال ۲۰۱۶ در حدود یک هزار سرباز امریکایی برای حفاظت از سفارت این کشور در افغانستان باقی خواهد ماند. او اما تأکید کرده است که پس از سال یاد شده هم‌کاری امریکا در بخش‌های متخلف در افغانستان از طریق سفارت این کشور ادامه خواهد داشت.

در همین حال، حزب جمهوری‌خواه امریکا از اداره‌ی باراک اوباما انتقاد کرده و می‌گوید، با خروج سربازان امریکایی از افغانستان، این کشور دچار مشکل خواهد شد. این حزب،‌ خروج نیروهای امریکا از عراق را نمونه قرار داده و گفته‌ است، پس از خروج نیروهای این کشور‌ از عراق، آن کشور دچار جنگ فرقه‌‌ای شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of