چهارشنبه 7 جوزا 1393

نور: بیش از 5300 کارمند متهم به تقلب انتخاباتی برکنار شدند

اطلاعات روز: نور محمد نور، سخن‌گوی کميسيون مستقل انتخابات کشور می‌گوید که بيش از ٥٣٠٠ کارمند متهم به تقلب و تخطى انتخاباتی این کمیسیو‌ن از وظایف‌شان برکنار […]

اطلاعات روز: نور محمد نور، سخن‌گوی کميسيون مستقل انتخابات کشور می‌گوید که بيش از ٥٣٠٠ کارمند متهم به تقلب و تخطى انتخاباتی این کمیسیو‌ن از وظایف‌شان برکنار شدند. به گفته‌ی او، در حال حاضر این افراد شامل ليست سياه شده و روند استخدام کارمندان جدید کمیسیون انتخابات آغاز شده است.

نور به روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت، درمجموع 5338 کارمند کميسيون مستقل انتخابات در سراسر کشور که مأموریت‌شان را در روشنی قانون اساسی انجام داده نتوانسته بودند، شامل لیست سیاه شده‌اند. به گفته‌ی او، این افراد مأموريت‌شان را در روشنى قوانين در مرکز و محل‌های رای‌دهى انجام نداده‌اند.

او اما از فشای نام این افراد خودداری کرد و گفت، کمیسیون انتخابات به جاى کارمندان متهم، افراد جديد را استخدام می‌کند و اين روند اکنون آغاز شده است. گفتنی است که پیش‌تر شماری از نهادهای ناظر‌ بر انتخابات از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بودند که کارمندان جدید این کمیسیون را در هم‌آهنگی با نهادهای مدنی و ناظران انتخاباتی استخدام کند.

به گفته‌ی آنان، در غیر آن صورت، هیچ‌ تضمینی در مورد بی‌طرفی و مسلکی بودن کارمندان جدید وجود نخواهد داشت. با این حال، نور محمد نور، سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد اظهار نظر نکرد، اما گفت که آمادگى کامل براى برگزارى دور دوم انتخابات گرفته شده و فعاليت‌هاى کميسيون انتخابات مطابق برنامه پیش می‌روند.

نور هم‌چنان افزود که کمیسیون مستقل انتخابات از انتخابات دور گذشته تجربه‌های خوبی را کسب کرده و به گفته‌ی او، مشکلات و کمبودی‌های انتخابات دور نخست، در دور دوم تکرار نخواهند شد. نور می‌گوید، کميسيون مستقل انتخابات با نهادهاى امنيتى در تماس است و آنان از تأمین امنیت انتخابات اطمینان داده‌اند.

او تأکید کرد که انتقال مواد حساس انتخاباتی طبق برنامه پيش می‌رود و تاکنون اين مواد به مرکزهای ٣٤ ولايت منتقل شده و روند انتقال به ولسوالى‌ها در حال اجرا است. قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ 24 ماه جاری برگزار شود.

مشترک شدن
اطلاع رسانی
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments