چهارشنبه 16 اسد 1392

ملا محمد عمر: ما قدرت انحصاری نمی‌خواهیم

  در پیامی‌که منتسب به ملا عمر، رهبر گروه طالبان است و به مناسبت عید فطر به رسانه‌ها فرستاده شده، تأکید شده که گروه طالبان در صورت […]

 

در پیامی‌که منتسب به ملا عمر، رهبر گروه طالبان است و به مناسبت عید فطر به رسانه‌ها فرستاده شده، تأکید شده که گروه طالبان در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در صدد انحصار قدرت نیستند. در این پیام عیدی هم‌چنین به نقل از رهبر گروه طالبان آمده است که جنگ علیه نیروهای خارجی «تا نجات افغانستان از اشغال» هم‌چنان ادامه خواهد یافت.

رهبر طالبان در این پیام که به چهار زبان فارسی، پشتو، اردو و انگلیسی از آدرس سخن‌گوی این گروه به رسانه‌ها فرستاده شده است، گفته است که گروه طالبان سعی خواهد کرد برای ایجاد حکومت فراگیر اسلامی ‌بر‌اساس شریعت اسلامی، با جناح‌های مختلف سیاسی در افغانستان به تفاهم برسد. آقای عمر هم‌چنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده‌ی کشور را «ضیاع وقت» دانسته و گفته است که جنگ علیه نیروهای خارجی تا نجات افغانستان از «اشغال» ادامه خواهد یافت. در پیام ملاعمر آمده است که انتخابات سال ۲۰۱۴ بیهوده است؛ زیرا «انتخابات اصلی در واشنگتن انجام می‌شود».

تلفات غیر‌نظامیان

در حملات انتحاری ماه‌های گذشته که از سوی گروه طالبان در مناطق مختلف کشور انجام شده، شمار زیادی از غیر‌نظامیان کشته شدند. رهبر گروه طالبان در این پیامش نوشته است که این گروه برای جلوگیری از تلفات غیر‌نظامیان تلاش خواهد کرد. هرچند در این پیام تأکید شده که عامل اصلی تلفات غیرنظامیان، نیروهای خارجی است و نهادهایی که در مورد تلفات غیرنظامیان گزارش می‌دهند، بی‌طرف نیستند.

دفتر قطر

چند‌هفته پیش، عبدالکریم خرم، رییس دفتر حامد کرزی، رییس جمهور کشور در مصاحبه با تلویزیون خصوصی یک، اعلام کرد که گشایش دفتر قطر یک توطئه برای تجزیه‌ی افغانستان بود. رهبر طالبان در این پیام گفته است که دفتر سیاسی این گروه در قطر به منظور مذاکرات با خارجی‌ها و به هدف پایان دادن به جنگ باز شده است و این گروه مخالف تجزیه‌ی افغانستان است.

رهبران طالبان هم‌چنین به جنگ‌جویان این گروه اطمینان داده است که در دفتر قطر، معامله‌ی خلاف اصولی که طالبان به آن معتقدند، صورت نخواهد گرفت و رسیدن به قدرت از راه مذاکره با خارجی‌ها در قطر، در برنامه‌ی طالبان نیست. در این پیام هم‌چنین در مورد سازمان‌های غیر‌دولتی آمده است که، سازمان‌های امدادرسانی که «جاسوس» نیستند و برای دیگر ادیان تبلیغ نمی‌کنند، می‌توانند در محله‌های تحت کنترل طالبان آزادانه کار کنند. ملامحمد عمر رهبر طالبان در‌ سال‌های اخیر به مناسبت عید فطر پیام می‌فرستد. او از سال ۲۰۰۱ به این‌سو در خفا بسر می‌برد و آمریکا ۱۰ میلیون دالر انعام برای دست‌گیری او گذاشته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of