دوشنبه 21 اسد 1392

دانفورد: امضای توافق‌نامه‌ی امنیتی، پیام روشنی به طالبان است

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان بر امضای «توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ی امنیتی» بین امریکا و افغانستان تأکید کرده است. او این توافق‌نامه را نشان دهنده‌ی […]

جنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان بر امضای «توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ی امنیتی» بین امریکا و افغانستان تأکید کرده است. او این توافق‌نامه را نشان دهنده‌ی تعهد غرب به افغانستان خوانده است. جنرال جوزف دانفورد، فرمانده امریکایی نیروهای ناتو در افغانستان روز شنبه (19 اسد) در مصاحبه‌ای با اسوشیتد پرس، امضای «توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ی امنیتی» بین افغانستان و امریکا را با اهمیت خواند. گفت‌وگو در مورد این توافق‌نامه را حامد کرزی رییس جمهور از ماه جون سال روان معلق کرده است. دانفورد درباره‌ی زمان امضای این توافق‌نامه چیزی نگفت؛ اما اخیرا برخی نشانه‌ها از نزدیکی به امضای این سند به چشم می‌خورد.

ماه گذشته، جنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده‌ی امریکا گفت که انتظار دارد تا این توافق‌نامه‌ی امنیتی تا ماه اکتوبر (اول خزان) به امضا برسد تا ناتو زمان کافی برای آمادگی حضور خود در افغانستان پس از سال 2014 داشته باشد. دانفورد در مقر فرماندهی ناتو در کابل گفت: «شکی نیست که توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ی امنیتی پیام روشنی را اول از همه به مردم افغانستان و نیروهای امنیتی این کشور می‌فرستد و اعتماد آنان را در مقابله با چالش‌هایی، که ما در ماه‌های آینده به صورت مشترک مجبوریم با آن مقابله کنیم، افزایش می‌دهد». این مقام ارشد امریکایی هم‌چنان یادآور شد: «توافق‌نامه‌ی امنیتی یک پیام رسا و روشن را به بازی‌گران منطقه‌ای می‌فرستد. آنان [با این پیام] خواهند دانست که امریکا و جامعه‌ی جهانی به افغانستانی با‌ثبات، آرام و متحد، متعهد می‌ماند». دانفورد هم‌چنان گفت که امضای این توافق‌نامه پیام روشنی به طالبان نیز خواهد بود: «من فکر می‌کنم که توافق‌نامه‌ی دوجانبه‌ی امنیتی به طالبان این پیام را خواهد فرستاد که آنان نمی‌توانند منتظر خروج ما باشند».

افغانستان و ایالات متحده در حال چانه‌زنی درباره‌ی حضور نیروهای خارجی پس از پایان مأموریت در سال 2014 هستند. این توافق‌نامه اجازه خواهد داد تا شمار اندکی از مربیان نظامی‌ و نیروهای مبارزه با تروریسم در افغانستان باقی بمانند. تاکنون شمار دقیق این نیروها اعلام نشده؛ اما گمان می‌رود حدود 9 هزار نیروی امریکایی و 6 هزار نیروی ائتلاف، پس از امضای این توافق‌نامه در کشور باقی بمانند. گفت‌وگو پیرامون این توافق‌نامه پس از آن از سوی حامد کرزی به حالت تعلیق درآمد که در ماه جون، طالبان در گشایش دفتر خود در قطر از عبارت «امارت اسلامی» استفاده کردند و پرچم خود را برافراشتند. حامد کرزی بی‌درنگ به این اقدام طالبان واکنش نشان داد و مذاکره با امریکایی‌ها را به حالت تعلیق در آورد.

دانفورد در مورد مذاکره با طالبان گفت: «نهایتا من فکر می‌کنم که یک راه حل سیاسی برای این بحران وجود خواهد داشت. برای من جای تعجب نیست که گفت‌وگوهای صلح تاکنون دشوار بوده‌اند. ما تلاش می‌کنیم تا دو گروه را که حدود 10 سال با یک‌دیگر در جنگ بوده‌اند، آشتی دهیم. یکی از گروه‌ها پیش از این به مدت ده سال مردم افغانستان را تحت فشار قرار داده بود. بنابراین، ما اینجا با 20 سال تاریخ [یک کشور] دست و پنجه نرم می‌کنیم».

جنرال دانفورد هم‌چنان به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان اشاره کرد و گفت که نیروی قدرت‌مند 352 هزار نفری هم‌چنان به آموزش و نظارت پس از خروج نیروها در سال 2014 نیاز خواهند داشت. او گفت: «واقعیت این است که در 18 ماه جون ما مسوولیت امنیتی سراسر کشور را به نیروهای افغانستان واگذار کردیم. آنان کفایت خود را ثابت کردند. ما می‌دانیم که طالبان تصمیم داشتند که این تابستان، مناطقی را تصرف کنند؛ تلاش می‌کردند تا بر افراد با‌نفوذ حمله کنند؛ کوشش می‌کردند تا «حملات داخلی» را انجام دهند؛ اما غالبا با اراده و روحیه‌ی نیروهای افغان جلوگیری شدند. آن‌ها (طالبان) مطمئنا موفق نبوده اند که این اقدامات را انجام دهند».

فرمانده ارشد نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان هم‌چنان یادآور شد که تعهد طولانی‌مدت به افغانستان برای جلوگیری از ظهور دوباره‌ی گروه‌های افراطی که زمینه‌ساز حملات 11 سپتامبر شدند، ضروری می‌باشد. او گفت که تنها افغانستانی قدرت‌مند، باثبات و آرام می‌تواند از چنین واقعه‌ای جلوگیری کند. دانفورد گفت: «مهم‌ترین چیزی که در حال حاضر مطرح است، اطمینان دادن به مردم افغانستان، اطمینان دادن به نیروهای امنیتی این کشور می‌باشد تا آن‌ها بدانند که ما اکنون متعهدیم و در آینده نیز متعهد می‌مانیم، تا آن‌ها بدانند که ما مأموریت خود را به اتمام می‌رسانیم. ما در زمینه‌ی توسعه‌ی [نیروهای افغانستان] کار خود را آغاز می‌کنیم. جامعه‌ی بین‌المللی نیز در «دهه‌ی فرصت»، پس از سال 2015 در کنار افغانستان خواهد بود».

این در حالی است که حملات شورشیان طالبان اخیرا افزایش یافته است. بر‌اساس آمار سازمان ملل متحد، شمار افراد ملکی در سال روان به دلیل افزایش حملات شورشیان طالبان به‌شدت افزایش یافته است. در نیمه‌ی سال روان، شمار تلفات افراد ملکی 14 درصد و شمار زخمی‌ها 28 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش یافته است. بر‌اساس آمار اسوشیتد پرس، نیروهای امنیتی کشور در سال جاری 619 پولیس و 468 سرباز را از دست داده‌اند. قابل یادآوری است که طبق این آمار، سال گذشته 907 پولیس و 963 سرباز کشته شدند.

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of