امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری

واکنش دیدبان حقوق بشر به «دستور» صالح: دولت افغانستان به آزادی بیان احترام بگذارد

به دنبال اعلام امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری کشور در مورد برخورد قانونی با نشرکنندگان تلفات غیرنظامیان در حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در ولایت تخار، سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که دولت افغانستان باید به آزادی بیان احترام بگذارد.

در اعلامیه‌ای که روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱ عقرب) از سوی سازمان دیدبان حقوق بشر به نشر رسیده، آمده است که آقای صالح «دستور» بازداشت افرادی را که از تلفات غیرنظامیان در این حمله گزارش کرده بودند، صادر کرده است.

در اعلامیه تأکید شده است که دولت افغانستان هرچه زودتر کسانی را که به این دستور بازداشت شده‌اند، آزاد کند. در اعلامیه به نقل از گفته‌های پاتریشیا گاسمن، مدیر آسیایی سازمان دیدبان حقوق بشر آمده است که امرالله صالح در تلاش خاموش‌کردن صدای کسانی است که از کشته‌شدن غیرنظامیان در تخار گزارش کرده بودند.

در همین حال، او افزوده است که باید در مورد حمله‌ی هوایی نیروهای افغان تخار یک تحقیق دقیق و بی‌طرفانه صورت گیرد.

آقای صالح روز گذشته در یک یادداشت فیسبوکی کشته‌شدن کودکان در حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در تخار را بی‌اساس خوانده بود. به گفته‌ی او، کسانی در این حمله کشته‌شده‌اند که یک روز پیش از آن نیروهای دولتی را «به خاک و خون کشانیده بودند».

آقای صالح تأکید کرده بود: «با کسانی که شایعه را سرخط ساخته‌اند برخورد قانونی خواهد شد.» او گفته بود که این گفته‌هایش را با صلاحیت «دولتی» و «اخلاقی» نوشته است.

پیشتر محمدجواد هجری، سخن‌گوی والی تخار در صحبتی با روزنامه اطلاعات روز گفته بود که در حمله‌ی هوایی «اشتباهی» نیروهای افغان در منطقه‌ی «هزاره‌قرلق» شهر تالقان، مرکز تخار ۱۲ نفر کشته شده‌اند. او افزوده بود که بیشتر این افراد کودکان اند.

همچنان آقای هجری گفته بود که در این حمله‌ی هوایی ۱۴ کودک نیز زخمی شده‌اند.

اما روز گذشته وزارت دفاع ملی گفت که در این حمله جنگ‌جویان طالبان هدف قرار گرفته است. این وزارت در اعلامیه تأکید کرد که یک هیأت باصلاحیت برای بررسی ادعای کشته‌شدن غیرنظامیان و کودکان در حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در ولایت تخار تعیین شده است.

یک روز پیش از این حمله‌ی نیروهای هوایی افغان، جنگ‌جویان طالبان حملات خونینی در ولسوالی بهارک تخار بر نیروهای امنیتی راه‌اندازی کردند. در این حمله دست‌کم ۴۳ نیروی دولتی به‌شمول رازمحمد دوراندیش، آمر پیشین امنیت فرماندهی پولیس تخار کشته شدند.