تخار

حملات سهمگین طالبان در تخار؛ بیش از ۴۰ سرباز کشته شدند

اطلاعات روز: منابع محلی در ولایت تخار می‌گویند که در حملات طالبان در مربوطات ولسوالی بهارک این ولایت بیش از ۴۰ نیروی دولتی کشته و بیش از ۳۰ نیروی دیگر زخمی شده‌اند.

سید صلاح‌الدین برهانی، عضو شورای ولایتی تخار در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که شب گذشته نیروهای مشترک امنیتی با کمیت ۱۰۰ نفری برای سرکوب «دشمن» به منطقه‌ی «مسجد سفید» ولسوالی بهارک رفته بودند که حوالی ساعت ۳:۰۰ بامداد امروز هدف حملات سهمگین طالبان قرار گرفته‌اند.

به گفته‌ی آقای برهانی، در این حملات ۴۳ نیروی دولتی شامل ارتش، پولیس، قطعات خاص کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر شان زخمی شده‌اند. او تأکید کرد که جنگ‌جویان گروه طالبان و قطعات «لایزری» این گروه از استقامت قندوز حملات‌شان بر نیروهای امنیتی در ولسوالی بهارک را سازمان‌دهی کرده‌اند.

همچنان در درگیری میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان در مربوطات ولسوالی خواجه‌غار تخار نیز سه سرباز پولیس محلی کشته شده‌اند.

داکتر عبدالقیوم حیرت، رییس صحت عامه تخار نیز در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که تا کنون ۴۳ کشته و هشت زخمی تنها از ولسوالی بهارک به شفاخانه ولایتی تخار منتقل شده‌اند. او گفت که از جمع زخمیان، پنج زخمی در این شفاخانه بستر شده و باقی سه زخمی دیگر به کابل منتقل شده‌اند.

در همین حال، محمدجواد هجری، سخن‌گوی والی تخار به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان این حملات‌شان را شب گذشته (سه‌شنبه، ۲۹ میزان) در روستای «مسجد سفید» ولسوالی بهارک و مربوطات ولسوالی خواجه‌غار راه‌اندازی کرده‌اند.

آقای هجری کشته شدن تنها ۲۵ نیروی دولتی (۲۲ نفر در بهارک و سه نفر در خواجه‌غار) را تأیید کرد. او اما گفت که این آمار ابتدایی است و احتمال افزایش آن وجود دارد.

در جمع کشته‌شدگان نیروهای دولتی در ولسوالی بهارک، رازمحمد دوراندیش، آمر امنیت فرماندهی پولیس تخار نیز شامل است.

سخن‌گوی والی تخار افزود که در جریان درگیری‌ها میان دو طرف به جنگ‌جویان طالبان نیز تلفات «سنگینی» وارد شده، اما رقم دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

محمدجواد هجری همچنان افزود که درگیری در ولسوالی خواجه‌غار فروکش کرده، اما در ولسوالی بهارک همچنان جریان دارد. او تأکید کرد که نیروهای کمکی نیز به بهارک اعزام شده‌اند.

سید صلاح‌الدین برهانی نیز گفت که درگیری‌ها در ولسوالی بهارک به‌صورت پراکنده ادامه دارد.

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

ولایت تخار در شمال‌شرق کشور از ولایت‌های ناامن است که جنگ‌جویان طالبان در بخش‌هایی از این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *