پاسخ وضعیت رنج‌انگیز کنونی رسیدن به یک تفاهم سیاسی است

خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که پاسخ وضعیت «رنج‌انگیز» کنونی در کشور، رسیدن به یک تفاهم سریع سیاسی و کاهش فوری خشونت‌ها است.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (یک‌شنبه، ۴ عقرب) در رشته‌تویتی گفته است که امریکا به‌گونه‌ی «استثنایی» بر این هدف تمرکز دارد و بر هر دو طرف دولت افغانستان و گروه طالبان فشار می‌آورد تا خشونت‌ها را کاهش داده و هرچه سریع‌تر به صلح برسند.

او همچنان با اشاره به حمله‌ی هوایی نیروهای افغان در تاریخ ۳۰ میزان در تالقان، مرکز ولایت تخار، تلفات آن را یک «تراژدی المناک» خوانده و افزوده است که این تراژدی تنها محدود به تخار نیست، بلکه غیرنظامیان قربانی بمب‌گذاری‌ها و کشتارهاری هدفمندی می‌شوند که توسط جنگ‌جویان طالبان راه‌اندازی می‌شود.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای صلح افغانستان همچنان گفته است که تعدادی زیاد از غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند و سایر مناطق کشور مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

به گفته‌ی او، مهم است که به رسانه‌ها و جامعه‌ی مدنی افغانستان اجازه داده شود تا این رویدادها را مستند کنند.

آقای خلیل‌زاد درحالی این گفته‌ها را مطرح می‌کند که اخیرا حملات و خشونت‌های گروه طالبان در بخش‌هایی از کشور افزایش یافته است. وزارت امور داخله‌ی کشور روز گذشته اعلام کرد که در یک هفته‌ی گذشته، جنگ‌جویان طالبان ۳۵۸ حمله انجام داده و در نتیجه‌ی آن‌ها، ۵۱ غیرنظامی کشته و ۱۳۷ غیرنظامی زخمی شده‌اند.

همچنان این درحالی است که با گذشت حدود ۴۰ روز از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان هنوز نتوانسته‌اند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند.

پیشبرد مذاکرات بر مبنای توافق‌نامه‌ی صلح امریکا – طالبان و حل موارد اختلافی مطابق فقه حنفی دو مورد مهم اختلافی میان هیأت‌های مذاکره‌کننده تا کنون حل ناشده باقی مانده است.

دیدگاه‌های شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *