تطبیق واکسین پولیو در هرات

۴۰ درصد کودکان در غرب کشور از واکسین پولیو باز می‌مانند

مسئولان صحی در غرب کشور می‌گویند که به‌دلیل مخالفت گروه طالبان با تطبیق خانه‌به‌خانه‌ی کارزار واکسین پولیو (فلج کودکان)، ۴۰ درصد کودکان از این واکسین باز می‌مانند.

عبدالوحید رحمانی، مسئول برنامه‌ی معافیت کتلوی در حوزه غرب امروز (یک‌شنبه، ۹ قوس) به روزنامه اطلاعات روز گفت که برای یک میلیون و صدهزار کودک زیر سن پنج سال واکسین پولیو مدنظر گرفته شده است.

او افزود که طالبان تنها اجازه‌ی تطبیق واکسین پولیو را در مراکز صحی می‌دهند و با این اقدام شان تنها ۱۵ درصد کودکان زیر سن پنج سال واکسین پولیو دریافت خواهند کرد.

به گفته او، طی سال ۲۰۲۰ میلادی دو مورد مثبت پولیو در هرات، دو مورد در بادغیس و چهار مورد در ولایت فراه به ثبت رسیده است.

مسئولان صحی در غرب کشور نگران اند که با عدم تطبیق کارزار خانه‌به‌خانه‌ی واکسین پولیو به موارد فلج کودکان در این ولایت افزوده شود.

این مسئولان می‌گویند که طالبان به دلیل افشانشدن مراکز حضورشان اجازه‌ی کارزار خانه‌به‌خانه‌ی واکسین پولیو را از یک‌ونیم سال به این‌سو، نمی‌دهند. در همین حال، آنان از طالبان می‌خواهند اجازه‌ی تطبیق این کارزار به‌خاطر جلوگیری از شیوع پولیو بدهند.

کازار واکسین پولیو در ولایت‌های غربی سر از فردا (دوشنبه، ۱۰ قوس) آغاز می‌شود.

هرات به دلیل نزدیک با ولایت‌های جنوبی هم‌مرز با پاکستان و حجم زیاد رفت‌وآمد باشندگان این ولایت‌ها زیر خطر جدی ویروس پولیو قرار دارد. رقم مبتلایان ویروس پولیو تاکنون در سراسر کشور به ۵۴ مورد می‌رسد.