رؤیای بیت‌کوین تسخیر جایگاه طلا است

رؤیای بیت‌‌کوین تسخیر جایگاه طلا است

بعد از سال‌ها رقابت با ارزهای رمزپایه، بانک‌های مرکزی به آن‌ها اجازه داده‌اند نقش محدودی داشته باشند

ترجمه: شریفه عرفانی

«ارزش کل ذخیره طلا حدود ۱۷ تن دالر به ارزش کنونی‌آن برآورد می‌شود، درحالی‌که آخرین ارزش بازار بیت‌‌کوین حدود ۰.۶ تن دالر است»، دیوید گری/ بلومبرگ.

سرمایه‌‌گذاران بیت‌‌کوین و «ارزهای رمزپایه» توانستند روند خارق‌العاده‌ای را طی کنند، اما اکنون نگرانند که با حضور جنت یلن در پست وزیر خزانه‌داری ایالات متحده،‌ احتمالا دور جدیدی از خصومت ناظران و بانک‌های مرکزی نسبت به آنچه این سرمایه‌‌گذاران آن را شکل «آزادی‌خواهانه» پول دیجیتال می‎خوانند، آغاز شود.

خانم یلن در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود به‌عنوان رییس اندوخته فدرال در سال ۲۰۱۷ گفت که بیت‌‌کوین «یک دارایی بسیار سوداگرانه» است و «ذخیره‌ی پایدار ارزش» محسوب نمی‌شود. این سخنانِ نفی‌کننده در آن زمان مورد انتقاد بسیاری از مقامات دولتی دیگر قرار گرفت. با این‌حال از آن زمان تا کنون ارزش بازار بیت‌‌کوین تقریبا دوبرابر شده است. ارزهای دیجیتال آمده که بماند.

در اولین موج این جنون (رمزنگاری) ۱۸-۲۰۱۷، جان الیورکمدین، ​​بیت‌‌کوین را چنین توصیف کرد: «ترکیبی از هر آنچه از پول نمی‌فهمید با هر آنچه از کمپیوتر نمی‌فهمید.» جنبه‌های فناوری، به‌ویژه شبکه بلاک‌چین دفترهای دیجیتال که برای ثبت معاملات استفاده می‌شود، در واقع در آن حدی هم نیست که در ابتدا ادعا شد، اما در حال پیشرفت است. صدور ۲۰ میلیارد دالر در «اولین ارائه‌های کوین» به ‌ظر می‌رسید به‌نوعی با عناصر خیالی سوداگرانه همراه باشد، اما بودجه جمع‌آوری‌شده اکنون برای راه‌اندازی پروژه‌هایی کاملا مشابه به سایر سرمایه‌‌گذاری‌های آی.تی در سیلیکون ولی استفاده می‌شود.

برکناری اخیر جی‌ كلیتون از ریاست كمیسیون بورس و اوراق بهادار امریكا احتمالا باعث می‌شود نظارت بر این فعالیت‌ها با خصومت کمتری پیش رود، خصوصا اگر گری گنسلر، كه در مورد ارزهای دیجیتال تدریس می‌كند، جایگزین وی شود.

با این‌حال، مقاومت در پذیرش ارزهای دیجیتال به‌عنوان ابزاری برای پرداخت و انتقال پول احتمالا به‌ قوت خود باقی خواهد ماند. تا حدودی به‌دلیل هزینه‌های بالای نقل‌وانتقال، بیت‌‌کوین در سطح گسترده‌ای برای پرداخت وجه استفاده نمی‌شود و به‌نظر می‌رسد در آینده نیز نقش محدودی داشته باشد.

وزیر خزانه‌داری استون منیچین در حال کار بر روی مقررات جدید برای افزایش شفافیت در انتقال بیت‌‌کوین و کاهش زمینه‌های پول‌شویی است. خانم یلن، در رابطه با بانک فدرال، احتمالا رویکردی متعارف‌تر را در پیش خواهد گرفت و با سیستم‌ نقل‌وانتقال وجه به‌عنوان یک کالای عمومی کاملا ضروری برخورد خواهد کرد.

بانک فدرال امریکا با مشارکت همتایان خارجی درباره توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تحقیق می‌کند. تقریبا قطعی است که به‌دنبال رهبری چین، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در نهایت در حوزه‌های قضایی اصلی، صادر خواهد شد. با این‌حال، آن مبالغ به‌صورت ارزهای ملی و نه ارز رمزدار ارائه می‌شوند.

احتمالا رقبای خصوصی که ارزهای کاملا جدیدی از جمله بیت‌‌کوین را عرضه کرده‌اند، با مقرارت سختی روبه‌رو شوند یا عملا از فعالیت‌شان ممانعت به عمل آید. سکه‌های ثابت ترکیبی مانند لیبرای فیسبوک که به یک ارز واحد یا سایر دارایی‌های واقعی متصل هستند، اگر مستقیما قابل تبدیل به ارزهای سنتی باشند، ممکن است بیشتر مورد استقبال بانک‌های مرکزی قرار بگیرند. علاوه‌براین، ممکن است توسط بلاک‌چین تأمین نشوند. هر یک از بانک‌های اصلی مرکزی ممکن است فناوری «دفتر کل توزیع شده» خود را ایجاد کنند.

در این‌صورت رمزگذاری همچنان به عنوان ابزار سرمایه‌‌گذاری و ذخیره ارزش نقش خواهد داشت. آیا بیت‌‌کوین می‌تواند به عنوان دارایی مطمئنی برای بزرگترین سرمایه‌‌گذاران، با طلا وارد میدان رقابت شود؟ با نگاهی به تاریخ، مقررات و نوسانات بازار این امر غیرممکن به‌نظر می‌رسد، اما نقش آن همچنان پررنگ‌تر می‌شود. بسیاری از صندوق‌های بزرگ تأمین مالی و برخی از مدیران دارایی‌های متدوال، از پل تودور جونز تبعیت کرده و بیت‌‌کوین را به‌عنوان پوشش اصلی در برابر تورم برگزیدند. اگرچه این امر در شرایطی که بانک‌های مرکزی در سال گذشته با خرید بدهی دولت درآمدزایی می‌کردند، جذاب به‌نظر می‌رسید، اما در افق قریب‌الوقوع نشانه‌های کمی از تورم به چشم می‌خورد.

با وجود این‌که قیمت بیت‌‌کوین همچنان در حال افزایش است، ظاهرا متأثر از روایتی استوار است که می‌گوید ‌یک دارایی خصوصی ایجاد شده – که از لحاظ تئوری عرضه محدودی دارد – نمی‌تواند مانند ارزهای به «میراث» مانده چاپ شود.

به گفته گلد هاب، ذخایر طلای بالای سطح زمین در پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۹۸ هزار تن رسید، و در حدود ۵۷ هزار تن ذخیره قطعی زیر زمین موجود است. ارزش کل این سهام حدود ۱۷ تن دالر به ارزش کنونی‌ آن است. آخرین ارزش بیت‌‌کوین در بازار حدود ۰.۶ تن دالر است – گاوهای بیت‌‌کوین این افزایش ارزش را مقیاسی برای این‌که تا چه‌اندازه قیمت بیت‌‌کوین قابل افزایش است،‌ در نظر می‌گیرند.

دنیای رمزنگاری در حال حاضر در هیاهوی حدس و گمان‌های کوتاه‌مدت است. با این‌حال، اگر سرمایه‌‌گذاران همچنان براساس روایتی مبنی بر «ایمن‌تر بودن» این ارزهای خصوصی نسبت به ارزهای تحت کنترل بانک‌های مرکزی به خرید آن ادامه دهند، ممکن است در سال‌های آینده ارزش بازار آن بسیار بیشتر شود.

قطعا اتفاقات عجیب‌تری هم در بازارهای مالی رخ داده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *