معترضان در هرات

ادعای شکنجه‌ی یک فرد توسط فرمانده پولیس هرات؛ معترضان خواهان برکناری او شدند

به‌دنبال ادعای یک مرد جوان مبنی بر شکنجه‌ی او توسط سلطان داوود، فرمانده پولیس هرات، شماری از ساکنان این ولایت دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان برکناری او شدند.

معترضان که امروز (چهارشنبه، ۲۴ جدی) در مقابل ساختمان ولایت هرات تجمع کرده بودند، می‌گویند که فرمانده پولیس این ولایت در تأمین امنیت شهر و ولسوالی‌های هرات ناتوان است.

علی‌احمد، یکی از معترضان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز، فرمانده پولیس هرات را «دیکتاتور» خواند و گفت که او به جای رسیدگی به چالش‌های امنیتی تنها به «فکر پُرکردن جیب خود است».

افزون بر معترضان، شورای ولایتی هرات نیز می‌گوید که فرمانده پولیس این ولایت در تأمین امنیت هرات ضعیف عمل می‌کند. کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات همچنان در صحبت با روزنامه اطلاعات روز سلطان داوود را به فروش پاسگاه‌ها و حوزه‌های امنیتی به گروه‌های مخالف دولت متهم کرده، گفت که این موضوع سبب افزایش ناامنی‌ها شده است.

اما فرمانده پولیس هرات این اتهامات را بی‌اساس می‌خواند. سلطان داوود در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت: «تمامی این اعتراضات سازمان‌دهی‌شده است و زمانی که ما مجرمان را به فرمایش آنان (مردم و اعضای شورای ولایتی) رها نمی‌کنیم، آنان دست به اعتراض می‌زنند.»

در همین حال، سیدوحید قتالی، والی هرات گفت که خواسته‌های معترضان مبنی بر برکناری فرمانده پولیس این ولایت را به مرکز گزارش داده است و این موضوع در دفتر شورای امنیت ملی تحت بررسی قرار دارد.

چند روز پیش ویدیویی از یک جوان در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده بود که او در آن ادعا می‌کرد فرمانده پولیس در مهمان‌خانه‌اش وی را لت‌وکوب و شکنجه کرده است.

از سویی هم، این درحالی است که اخیرا ناامنی‌ها در شهر و ولسوالی‌های هرات افزایش یافته است. در جریان یک ماه گذشته سه فرمانده پولیس ولسوالی‌های این ولایت کشته شده‌اند.